O Europie, wyborach i licznych zagrożeniach

2024-04-23 11:13:15(ost. akt: 2024-04-23 12:23:59)
Dziennikarze portalu wzięli udział w seminarium dla dziennikarzy w Strasburgu

Dziennikarze portalu wzięli udział w seminarium dla dziennikarzy w Strasburgu

Autor zdjęcia: Red.

W Strasburgu trwa ostatnia w tej kadencji sesja Parlamentu Europejskiego. W tym samym czasie odbywają się również uroczystości związane z 20-leciem akcesji Polski do UE. Dziennikarze wroclawskie.info zostali zaproszeni na te wydarzenia
W Strasburgu odbywa się ostatnia sesja ogólna Parlamentu Europejskiego. Udział w niej biorą również dziennikarze wrocławskie.info. To okazja do poznania tej instytucji od środka, zwłaszcza, że jest ona mocno zakorzeniona formalnie na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu znajduje się jedno z 33 w Europie biur informacyjnych PE.

Sam PE, to bardzo ważna instytucja, nie dziwi więc, że umiejscowienie jej przedstawicielstwa w konkretnym miejscu, to nie tylko element kulturotwórczy, ale przede wszystkim duży prestiż. Decyzja o utworzeniu biura PE we Wrocławiu zapadła w 2010 roku, a jego oficjalna inauguracja odbyła się 1 lipca 2011 w pierwszy dzień polskiej prezydencji w UE.

- Kiedy podejmowana była decyzja, gdzie zostanie umieszczone drugie po Warszawie biuro Parlamentu Europejskiego, lobbowały właściwie wszystkie duże miasta w Polsce - mówi Witold Naturski, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. - Zainteresowani byli wszyscy, ale Wrocław wygrał, bo jego przedstawiciele bardzo się starali, a poza tym, zdecydowało o tym położenie miasta, niedaleko granicy z Czechami i Niemcami - wyjaśnia dyrektor.

Dzisiaj, biuro PE we Wrocławiu na stałe wpisało się w krajobraz międzynarodowych placówek dyplomatycznych. Aktywnie informuje lokalne media oraz środowiska o pracy parlamentu i jego przedstawicieli.

- Jesteśmy po to, aby zapewniać pełne informacje o roli, działaniach i inicjatywach podejmowanych przez Parlament Europejski, ale z mocnym z naciskiem na sprawy mające znaczący wpływ na Polskę i Europę. Informujemy również o projektach podejmowanych i realizowanych przez polskich posłów do PE - wyjaśniał podczas spotkaniami czołowych polskich redakcji, w tym wroclawskie.info, szef biura PE w Polsce.

Sporo mówił o zbliżających się wyborach do PE. Oficjalna kampania wyborcza już ruszyła, a niektóre partie polityczne w Polsce ogłosiły już swoich kandydatów. - Z naszej perspektywy ważne jest to, aby cała polska reprezentacja prezentowała przede wszystkim wysoki poziom, a jej przedstawiciele byli fachowcami w swoich dziedzinach - skonstatował Naturski.

W trakcie dwudniowego spotkania z dziennikarzami, unijni urzędnicy będą mówić nie tylko o wyborach, ale również o zagrożeniach, które stoją przed UE. Jednym z nich jest aktywność obcych wywiadów. - Przyjęło się sądzić, że pod tym względem aktywni są przede wszystkim Rosjanie - mówił dyrektor, który podkreślił, że służby kontrwywiadowcze dostrzegają także dużą aktywność wywiadu Chin. Innym z problemów o których była mowa, jest problem rosyjskiej dezinformacji w mediach.

To wszystko jest ważne w kontekście zbliżających się wyborów do PE. Przypomnijmy, Dolnośląskie jest reprezentowane w PE przez czworo polityków: Janinę Ochojską-Okońską i Jarosława Dudę z Koalicji Obywatelskiej, a także Annę Zalewską i Beatę Kempę ze Zjednoczonej Prawicy.

O tym, czy wymienieni będą ubiegać się o reelekcję, dowiemy się w najbliższych dniach, a wybory do PE odbędą się 9 czerwca br.

W ramach strasburskiej delegacji, nasi dziennikarze wezmą w środę udział również w uroczystościach 20-lecia akcesji Polski do UE. Wezmą w nich udział najważniejsi europejscy urzędnicy oraz politycy. Będziemy te uroczystości relacjonować i pytać o komentarze dolnośląskich europosłów.