Czy regulujemy swoje długi na czas? Jak wypadli mieszkańcy Warmii i Mazur?

2024-04-23 17:45:22(ost. akt: 2024-04-23 14:12:41)

Autor zdjęcia: pixaby

Mieszkańcy województwa podkarpackiego są tymi, którzy swoje zobowiązania finansowe najczęściej regulują w terminie - wynika z rankingu przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów oraz Rzetelną Firmę. Na którym miejscu uplasowało się województwo warmińsko-mazurskie?
KRD poinformowało o najnowszej edycji "Rankingu Rzetelności Konsumentów", z którego wynika, że najbardziej rzetelnymi konsumentami, czyli takimi którzy spłacają swoje zobowiązania na czas, są mieszkańcy województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. W porównaniu do poprzedniej edycji badania z grudnia 2023 r., miejsca na podium zajmują te same województwa. Zmienił się jednak lider; woj. podkarpackie zastąpiło woj. małopolskie.

— Sumienność w regulowaniu zobowiązań można na stałe przypisać mieszkańcom województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i podlaskiego. Zmianie uległa jednak pozycja lidera. W tym wydaniu rankingu Podkarpacie zastąpiło Małopolskę, która spadła na trzecie miejsce. Jest to spowodowane m.in. skalą wzrostu średniego zobowiązania na dłużnika w KRD. W porównaniu do poprzedniej edycji z grudnia 2023 roku w obu województwach ono wzrosło, tyle że w podkarpackim mniej, bo o 721 zł (z 20 253 zł do 20 974 zł), podczas gdy w małopolskim o 1902 zł (z 19 808 zł do 21 710 zł) — poinformowano.

KRD przekazał, że ostatnie miejsce w rankingu zajęło województwo śląskie, które zaliczyło spadek z pozycji 10. na 16. względem poprzedniej edycji badania. Liczba zadłużonych mieszkańców w woj. śląskim jest obecnie niższa (7,95 proc. osób) niż w grudniu (8,46 proc.), ale od tego czasu wzrosła wartość długu w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, jak i średnie zadłużenie statystycznego dłużnika - dodano.

— Średnie zobowiązanie na konsumenta na Śląsku wynosi obecnie 22 045 zł, a jeszcze kilka miesięcy temu było to 19 726 zł. Natomiast zadłużenie na 1000 mieszkańców urosło o niemal 84 tys. zł i opiewa na kwotę ponad 1,75 mld zł. — wskazano w opracowaniu.

Zgodnie z rankingiem nieco lepiej od Śląska (pozycja 15.) wypadło woj. pomorskie, gdzie do KRD wpisanych jest 7,73 proc. mieszkańców, a średni dług to 22 662 zł. Na 14 lokacie uplasowało się województwo warmińsko-mazurskie - 8,2 proc. zadłużonych osób, przeciętnie na 21 183 zł.

Z raportu wynika również, że najwyższą kwotę zobowiązań łącznie mają do zapłaty mieszkańcy Mazowsza - niespełna 6,5 mld zł. Zaraz za nimi są mieszkańcy woj. śląskiego - 6,2 mld zł. Najmniej pieniędzy do oddania mają mieszkańcy Podlaskiego (918 mln zł), Świętokrzyskiego (948 mln zł) oraz Opolskiego (1 mld zł).

— Wartość zadłużenia przypadająca na konkretny region nie świadczy jednak o rzetelności płatniczej jego mieszkańców, ponieważ jest pochodną liczby mieszkańców. Dopiero przeliczenie tego długu na 1000 mieszkańców, uwzględnienie średniej zaległości statystycznego dłużnika oraz jaki odsetek stanowią oni wśród wszystkich zamieszkujących województwo pozwala na identyfikację regionów z lepszą lub gorszą rzetelnością finansową — stwierdził prezes KRD Adam Łącki.

Wyjaśniono, że ranking przygotowano biorąc pod uwagę łączny dług w każdym województwie w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, średnią wartość zaległości statystycznego dłużnika w każdym z regionów oraz wielkość odsetka osób zadłużonych wśród wszystkich mieszkańców. (PAP)