Robert Szewczyk wygrał wybory na prezydenta Olsztyna

2024-04-22 10:43:41(ost. akt: 2024-04-22 10:48:49)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Robert Szewczyk (KO) wygrał wybory na prezydenta Olsztyna. Poparło go 53,45 proc. wyborców głosujących w II turze - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Jego kontrkandydata Czesława Małkowskiego startującego z własnego komitetu poparło 46,55 proc. wyborców.
Po podliczeniu głosów ze wszystkich 104 obwodów głosowania na Roberta Szewczyka w II turze zagłosowało 27 552 wyborców (53,45 proc.), a na Czesława Małkowskiego 23 997 (46,55 proc.).

W I turze wyborów na prezydenta Olsztyna kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk uzyskał 32,81 proc. głosów (20 650 głosów) a startujący z własnego komitetu Czesław Jerzy Małkowski - 21,16 proc. głosów (13 315 głosów).

Szewczyk ma 43 lata, jest dyrektorem departamentu w urzędzie marszałkowskim, od 2014 r. przewodniczącym olsztyńskiej rady miejskiej. Po raz pierwszy kandydował w wyborach na prezydenta Olsztyna.

73-letni Małkowski był prezydentem Olsztyna w latach 2001-2008. Stracił stanowisko w wyniku referendum zorganizowanego kilka miesięcy po aresztowaniu i postawieniu mu zarzutów, m.in. gwałtu na ciężarnej urzędniczce. Potem jeszcze trzykrotnie kandydował na prezydenta miasta - w 2010 r., 2014 r. i 2018 r., za każdym razem przegrywając w II turze z Piotrem Grzymowiczem. Obecne wybory były pierwszymi, w których Małkowski startował po prawomocnym uniewinnieniu go przez sąd.

W 2018 r. wybory prezydenta miasta wygrał w II turze startujący z własnego komitetu Piotr Grzymowicz, który tym razem nie ubiegał się już o reelekcję. Pełnił ten urząd od czasu przedterminowych wyborów w 2009 r. W obecnych wyborach Grzymowicz udzielił poparcia Szewczykowi.

Kim jest Robert Szewczyk?

Wybrany w niedzielnych wyborach na prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk ma 43 lata. Dotychczas był przewodniczącym rady miasta i pracował jako urzędnik. W wyborach na prezydenta miasta startował po raz pierwszy.

Robert Szewczyk w kampanii wyborczej podkreślał, że jego rodzina od wielu pokoleń jest związana z Olsztynem. On się w tym mieście urodził, chodził do szkoły podstawowej nr 19 w dzielnicy Gutkowo, maturę zdał w I LO w Olsztynie. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiował na wydziale prawa i administracji na kierunku administracja. Ukończył też Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Politycznie Szewczyk zawsze należał do Platformy Obywatelskiej.

Od wielu lat Szewczyk pracuje jako urzędnik. Zaczynał w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w wydziale finansów i budżetu, gdy wojewodą był Leszek Szatkowski (SLD). Potem przeszedł do Urzędu Marszałkowskiego. Prowadził biuro prasowe i był zastępcą dyrektora gabinetu marszałka Jacka Protasa. Po zmianie marszałka przez 4 lata pracował w departamencie kultury i edukacji, gdzie zajmował się m.in. programem rozwoju kultury woj. warmińsko-mazurskiego.

Od 5 lat kieruje departamentem koordynacji promocji w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim, który zajmuje się współpracą z przedsiębiorcami, informowaniem o funduszach europejskich, projektami przyciągania inwestorów.

W mijającej kadencji samorządowej Szewczyk był przewodniczącym Rady Miasta Olsztyna. Na tę funkcję wybrano go jednomyślnie. W wyborach na urząd prezydenta miasta wystartował po raz pierwszy i już przed pierwszą turą wsparł go ustępujący z urzędu Piotr Grzymowicz.

W kampanii wyborczej Szewczyk deklarował odbudowę dialogu urzędu z mieszkańcami. Zapowiadał przywrócenie bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych sportowych i kulturalnych w szkołach, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół średnich (obecnie bezpłatne przejazdy mają uczniowie podstawówek). Zapowiadał także utworzenie centrów aktywności dla seniorów.

Szewczyk jest ojcem trzech synów. Publicznie deklaruje się też jako biegacz, któremu często w uprawianiu sportu towarzyszy pies. (PAP)