Duży świat wizytuje małą szkołę w Rożyńsku Wielkim
2024-04-20 11:23:35(ost. akt: 2024-04-20 11:39:24)
W miniony czwartek do Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rożyńsku Wielkim z wizytą przybył ambasador Rumunii JE Cosmin Onisii. Wizyta tak zacnego dyplomatycznego gościa była wyjątkowym wydarzeniem dla pomysłowej kadry i ambitnej społeczności szkolnej.
JE Cosmin Onisii spędził czas na rozmowach z uczniami, nauczycielami oraz przedstawicielami lokalnych władz. Odwiedzający szkołę ambasador był pod wrażeniem śmiałości i zaangażowania uczniów, odpowiadając chętnie i szczegółowo na każde zadane przez nich pytanie. Wyraził również swoje zachwycenie społecznością szkolną, określając ją mianem "wyjątkowej" i podkreślając, że czuje się zaszczycony zaproszeniem.
Po oficjalnej części spotkania, dyrektor szkoły, Grzegorz Kacperski, zaprosił JE Cosmina Onisii oraz delegację na śniadanie do swojego gabinetu.
— Wizyta miała na celu podtrzymanie bardzo dobrych stosunków Polsko-Rumuńskich oraz uwypuklenie niezwykle istotnej gałęzi dyplomacji, jaką jest dyplomacja publiczna. Nasza placówka posiada oficjalną rekomendację Ministerstwa Spraw Zagranicznych do takiej działalności — podkreśla Grzegorz Kacperski, dyrektor SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rożyńsku Wielkim.
W czwartkowym (18 IV) spotkaniu uczestniczyli również: Attaché Obrony Ambasady Rumuńskiej, pułkownik Alin Done, pracownik Ambasady Rumunii w Polsce, pan Radu Oniga, zastępca Wójta Gminy Prostki, pan Sławomir Słonawski, oraz sam dyrektor szkoły – to właśnie p. Kacperski zabiegał o wizytę szanownego gościa, zresztą nie pierwszego tej rangi, bo szkołę swego czasu odwiedziła ambasador Wielkiej Brytanii.
Nie można też pominąć znaczenia współpracy między szkołą a stacjonującymi na terenie Polski przedstawicielami wielonarodowościowego batalionu bojowego wojsk NATO, w tym żołnierzami armii Rumuńskiej. Pułkownik Done podkreślił, że taka współpraca stanowi istotne wsparcie dla moralne żołnierzy podczas wykonywania misji.
Wizyta ambasadora Onisii była nie tylko ważnym wydarzeniem dyplomatycznym, ale także cennym doświadczeniem dla społeczności szkolnej, pozwalając uczniom poczuć się częścią szerszego, globalnego świata. Odwiedziny gościa o tak wysokiej dyplomatycznej randze na pewno pozostaną w pamięci wszystkich uczestników jako wyjątkowy moment integracji, wymiany doświadczeń oraz otwarcia na nowe perspektywy.
— To był bardzo dobry dzień, podczas którego nasi uczniowie po raz kolejny mogli odczuć w sposób bardzo bezpośredni, że są częścią „Wielkiego Świata” — podkreśla dyrektor Kacperski.
* Grzegorz Kacperski to jeden z najbardziej pomysłowych i aktywnych pedagogów w powiecie ełckim, dbający nie tylko o to, aby jego uczniowie prezentowali odpowiedni poziom wiedzy stricte szkolnej, ale także – dzięki przeróżnym podejmowanym inicjatywom – mieli także impuls do rozbudzenia własnych zainteresowań i rozwijania tkwiących w nich talentów. Za świetny przykład autorskiej inicjatywy dyrektora Kacperskiego może służyć książka „Perypetie Andrzejka”, opisująca... zresztą proszę spojrzeć TUTAJ
Maciej Chrościelewski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez