Wyborcza dogrywka w 37 miastach i gminach na Warmii i Mazurach

2024-04-19 11:00:44(ost. akt: 2024-04-19 10:54:41)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: PAP

W 37 miastach i gminach woj. warmińsko-mazurskiego odbędzie się w niedzielę II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W Kętrzynie mieszkańcy będą głosować na jednego kandydata na burmistrza, bo Krzysztof Hećman, który dostał się do drugiej tury, zrezygnował z udziału w ponownym głosowaniu.
Wyborcza dogrywka odbędzie się tam, gdzie w I turze żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Na Warmii i Mazurach jest 37 takich miast i gmin. W ponownym głosowaniu mieszkańcy wybiorą dwóch prezydentów, 19 burmistrzów i 16 wójtów.

W regionie druga tura odbędzie się w 26 gminach do 20 tys. mieszkańców i 11 gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Są wśród nich dwa z trzech w województwie tzw. miast prezydenckich - Olsztyn i Elbląg. Jedynie w Ełku urzędujący od 2006 r. prezydent Tomasz Andrukiewicz wygrał w I turze, uzyskując 59,52 proc. głosów.

W wyborach prezydenta Olsztyna dotychczasowy przewodniczący rady miejskiej Robert Szewczyk z Koalicji Obywatelskiej zmierzy się ze startującym z własnego komitetu Czesławem Jerzym Małkowskim, który był już włodarzem miasta w latach 2001-2008. W I turze wyborów startowało siedmioro kandydatów - Szewczyk uzyskał 32,81 proc., a Małkowski 21,16 proc. głosów.

O urząd prezydenta Elbląga rywalizują Michał Missan (KO) i Andrzej Śliwka (PiS). W I turze, w której startowało pięciu kandydatów, dostali oni odpowiednio 44,36 proc. i 34,69 proc. głosów. Missan jest byłym wiceprezydentem Elbląga, Śliwka to m.in. były wiceminister aktywów państwowych, poseł PiS.

Burmistrzów wybiorą w ponownym głosowaniu mieszkańcy: Barczewa, Bartoszyc, Białej Piskiej, Bisztynka, Dobrego Miasta, Giżycka, Gołdapi, Iławy, Jezioran, Kętrzyna, Kisielic, Miłakowa, Morąga, Nowego Miasta Lubawskiego, Olecka, Ostródy, Pisza, Susza i Szczytna. Wybory wójtów odbędą się w gminach: Dubeninki, Ełk, Godkowo, Janowo, Kalinowo, Kiwity, Kolno, Kozłowo, Kurzętnik, Lubomino, Milejewo, Sorkwity, Stare Juchy, Świętajno (powiat olecki), Wieliczki i Wydminy.

W Kętrzynie mieszkańcy będą głosować na jednego kandydata na burmistrza. To jedyna gmina w regionie w której zrezygnował jeden z dwóch kandydatów, którzy przeszli do II tury.

— Będzie to, jak niektórzy mówią "plebiscyt", czyli na karcie będzie jedno nazwisko i dwie kratki z podpisami "tak" i "nie" — powiedział dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Piotr Sarnacki.

W niedzielę kandydat na burmistrza Kętrzyna będzie musiał uzyskać więcej niż 50 proc. poparcia. W przeciwnym razie burmistrza wybierze rada miasta.

W I turze 47,24 proc. głosów uzyskał tam dotychczasowy zastępca burmistrza Karol Lizurej, a 30,45 proc. były wieloletni burmistrz Krzysztof Hećman. Lizurej jest członkiem PO, a Hećman - PSL, ale obaj startowali z własnych komitetów.

W oświadczeniu przesłanym miejskiej komisji wyborczej Hećman napisał, że cofa zgodę na kandydowanie, co oznacza rezygnację z udziału w ponownym głosowaniu. Powody swojej decyzji wyjaśnił w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Przypomniał, że w I turze prawie 70 proc. wyborców oddało głosy na jego trzech kontrkandydatów. Dlatego po zastanowieniu - jak mówił - uznał, że kętrzynianie opowiadają się za zmianą pokoleniową. Podziękował osobom, które na niego głosowały i życzył powodzenia o ponad 20 lat młodszemu rywalowi.

W wyborach samorządowych 7 kwietnia w woj. warmińsko-mazurskim wybierano łącznie 116 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, spośród 340 kandydatów zgłoszonych przez 301 komitetów wyborczych, w tym w 11 gminach i miastach, w których zarejestrowano tylko jednego kandydata. W 79 miastach i gminach wybory rozstrzygnęły się w I turze.

W I turze wyborów w regionie wzięło udział 49,46 proc. uprawnionych do głosowania (527 tys. 241 wyborców). Głosów ważnych było 98,61 proc.

(PAP) autor: Marcin Boguszewski