Minister sportu Sławomir Nitras w Olsztynie poparł Roberta Szewczyka [ZDJĘCIA]

2024-04-18 18:00:00(ost. akt: 2024-04-18 18:01:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

— Pieniądze z ministerstwa sportu powinny być przeznaczane przede wszystkim na sport powszechny, czyli dokładnie takie projekty, jakie planuje zrealizować tutaj Robert Szewczyk — szef resortu sportu odniósł się do planów budowy przy al. Sybiraków piłkarskiego ośrodka szkoleniowego.
Kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk zorganizował spotkanie z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem na terenach obiektów dawnego klubu Warmii przy al. Sybiraków. Wybór miejsca nie był przypadkowy.

Sportowy ośrodek dla dzieci i młodzieży
— W tej kampanii wyborczej bardzo dużo mówimy o młodzieży, o naszych dzieciach, o tym jak miasto może być partnerem w wychowywaniu, w wychowywaniu także poprzez sport. Nie przez przypadek jesteśmy w tym miejscu, byliśmy tu wielokrotnie. Pokazujemy miejsce, gdzie chcemy by powstał ośrodek, miejsce szkolenia dzieci i młodzieży — podkreśla Robert Szewczyk.

Przy al. Sybiraków ma powstać Olsztyńskie Centrum Piłki Nożnej. Ma ono składać się z czterech boisk pełnowymiarowych. Do tego dochodzi zaplecze techniczne plus parkingi.

Ośrodek przy Sybiraków ma służyć nie tylko zawodowcom, ale także jako baza szkoleniowa, z której będzie korzystała młodzież z Olsztyna.
Planowany Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego ma się dzielić się na dwie strefy. Jedna z nich będzie przeznaczona do przeprowadzania rozgrywek co najmniej IV ligi, natomiast druga to teren szkoleniowy.

— Piłka nożna to wciąż najpopularniejszy sport w Olsztynie — przyznaje Szewczyk. — Olsztyn chce być partnerem dla rodziców, chce by nasi najmłodsi mieli dostęp do profesjonalnego uprawiania sportu, do profesjonalnego przygotowywania się.

Fot. Zbigniew Woźniak

Plany uzyskają wsparcie ministerstwa
Jeżeli chodzi o swój program wyborczy dotyczący sportu, to Szewczyk chce m.in. wrócić do budowy orlików, by te miały swoich opiekunów i były częściej otwarte.

— Chcemy przywrócić też rywalizację międzyszkolną, chcemy by młodzież czuła, że Olsztyn żyje sportem — podkreśla kandydat KO na prezydenta Olsztyna. — Należy pamiętać, że mamy wiele wspaniałych klubów sportowych.

Ze swojej strony minister Nitras stwierdził, że "po to jest ministerstwo sportu, po to są pieniądze na fundusz rozwój kultury fizycznej, by wspierać właśnie takie projekty", jak ten planowany przy al. Sybiraków.

— Mnie często namawia się na to, bym dofinansowywał budowę stadionów służącym I-ligowym, Ekstraklasowym klubom piłkarskim, które oczywiście są bardzo ważne. I my tę infrastrukturę już bardzo poprawiliśmy. W Polsce dorobiliśmy się wielu pięknych stadionów — stwierdził minister Nitras.

Dodaje, że takie obiekty powinny być budowane ze środków samorządów. — Natomiast pieniądze z ministerstwa sportu powinny być przeznaczane przede wszystkim na sport powszechny, czyli dokładnie takie projekty, jakie planuje zrealizować tutaj Robert Szewczyk — podkreśla szef resortu sportu.

— Natomiast pieniądze z ministerstwa sportu i turystyki powinny być przeznaczane przede wszystkim na sport powszechny, czyli dokładnie takie projekty, jakie planuje zrealizować tutaj Robert Szewczyk — podkreśla szef resortu sportu. — Dlatego, że sport powszechny i szkolenie młodzieży to absolutnie jest naszym priorytetem i podstawą. Z tego miejsca mogę zadeklarować, że te plany (powstanie ośrodka przy al. Sybiraków - red.) (..) wpisują się i uzyskają na pewno wsparcie ministerstwa sportu i turystyki.

Fot. Zbigniew Woźniak


Stypendium z rąk ministra dla trenera z Olsztyna
Przy okazji wizyty w Olsztynie, minister Nitras, promował nowy program resortu, który zainicjowany został przykładem m.in. Jana Szturca, pierwszego trenera Adama Małysza.

— Nie miał nigdy okazji zobaczyć, jak jego wychowankowie zdobywają medale na żywo na największych imprezach. To sprowokowało mnie do tego, żeby stworzyć program rządowy wsparcia stypendialnego dla pierwszych trenerów. Trenerów, którzy pomogli osiągnąć największe sukcesy wielu wybitnym polskim sportowcom, ale którzy zawsze zostawali w cieniu, których przejmowali następnie inni trenerzy kadry, którzy bardzo często zbierają te największe laury — mówił w Olsztynie minister Nitras.

Jego zdaniem to osoby, które sprawiają, że kolejne tysiące przeżywa "portową przygodę życia". — Mam dziś ogromny zaszczyt, tutaj w Olsztynie, że mieszka tu wielki bohater, pan Andrzej Kamiński, trener kajakarstwa.
Z rąk ministra Nitrasa trener Kamiński otrzymał roczne resortowe stypendium.


Grzegorz Szydłowski