Politico: 650 tys. mężczyzn uciekło z Ukrainy przed poborem, a na froncie spada morale

2024-04-18 08:51:44(ost. akt: 2024-04-18 08:54:00)

Autor zdjęcia: PAP

Około 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym wyjechało z Ukrainy od początku wojny, uciekając przed poborem - podało w środę Politico w artykule opisującym spadające morale w społeczeństwie ukraińskim. Osłabienie nastrojów związane jest z niewystarczającymi dostawami amunicji i niedostatecznym wsparciem Zachodu - podkreśla portal.
"Wiemy, że ludzie są zmęczeni, słyszymy to od lokalnych władz i samych mieszkańców" - powiedział w rozmowie z Politico szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Szef gabinetu powiedział, że wraz z jego zespołem podróżuje po Ukrainie, żeby wskrzesić zapał żołnierzy i mieszkańców. Aby podeprzeć ich na duchu, mówią im: "będzie dla was miejsce na kartach historii".

Spadek morale, związany z niewystarczającymi dostawami amunicji i ogólnym brakiem wsparcia Zachodu, osłabia Ukrainę i może doprowadzić do jej porażki - ocenia korespondent Politico. Według niego jeśli nic się nie zmieni, to Rosja może odnieść zwycięstwo.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował wręcz, że jeśli Stany Zjednoczone nie odblokują w Kongresie wsparcia dla Ukrainy, to kraj "przegra wojnę".

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaznaczył w rozmowie z Politico, że Ukraina wpada w błędne koło. Dostawy potrzebnej broni są niewystraczające albo wstrzymane, więc Ukraina słabnie. Kraje zachodnie powiedzą, że Ukraina jest w odwrocie, a co za tym idzie - dalszych dostaw może nie być - tłumaczy szef MSZ Ukrainy.

Spytany przez Politico, czy uważa, że Ukraina została pozostawiana sama sobie i musi walczyć z jedną ręką związaną za plecami, odpowiedział: "Tak też uważam".

Władze ukraińskie alarmują, że potrzebują 20 amerykańskich systemów rakietowych ziemia-powietrze do odparcia rosyjskich ataków i obrony Charkowa, który jest położony 50 km od granicy z Rosją i znajduje się pod regularnym ostrzałem.

Dziennikarze Politico rozmawiali z oficerami armii ukraińskiej, którzy przekazali im, że front może się załamać już latem tego roku. Największym zagrożeniem jest oczekiwana ofensywa rosyjska, w której liczebność użytych sił może przewyższyć siły ukraińskie, a beznamiętne podejście dowódców rosyjskich do strat może doprowadzić do zmasowanego ataku, którego Ukraińcy nie będą w stanie odeprzeć.(PAP)