Potężny port kontenerowy buduje się w Świnoujściu. Konkurencja dla Hamburga

2024-04-17 12:04:08(ost. akt: 2024-04-17 12:10:44)

Autor zdjęcia: mat.inw.

Wykonany został kolejny krok, który przybliża nas do cumowania pierwszego kontenerowca w nowym terminalu w Świnoujściu. Właśnie wydana została decyzja lokalizacyjna dla tej inwestycji, która pochłonie ponad 10 mld zł.
Arkadiusz Marchewka, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował, że wydana została decyzja lokalizacyjna dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Oficjalnie zostało potwierdzone, gdzie dokładnie zostanie wybudowany potężny port. Za realizację inwestycji odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.


Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu to priorytetowa inwestycja Ministerstwa Infrastruktury. Rozwój portu w w tym mieście w obszarze planowanego terminala kontenerowego jest zapewniony na mocy przyjętego przez rząd 14 kwietnia 2021 r. planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej dla tego obszaru.

Inwestycja to jeden z kluczowych projektów inwestycyjnych w sektorze morskim w Polsce, którego budowa pochłonie około 10,3 mld zł. Dzięki rozbudowie portu, przy polskim nabrzeżu będą mogły cumować statki oceaniczne pływające na trasach międzykontynentalnych. Nowy terminal kontenerowy rzuca wyzwanie niemieckim portom i stanie się silną konkurencją dla Hamburga.


Źródło: Urbanity.pl