21-latek śmigał hulajnogą po ulicach Olsztyna. Był kompletnie pijany

2024-04-15 18:12:57(ost. akt: 2024-04-15 15:02:18)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Hulajnogi elektryczne to coraz częściej wybierany środek transportu. Niestety, zdarza się, że korzystają z nich osoby nieodpowiedzialne, które narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i innych. Tak było w przypadku 21- latka, który jechał z ponad 2 promilami.
W poniedziałek (15 kwietnia) około godz. 4:30 na ul. Lubelskiej policjanci zatrzymali do kontroli młodego mężczyznę, który poruszał się hulajnogą elektryczną.

Jak się okazało 21- latek był pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało ponad 2 promile.

Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2500 zł.

Jazda elektryczną hulajnogą w stanie po użyciu alkoholu, a więc od 0,2 do 0,5 promila jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości 1000 zł. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do 2500 zł.

Kierujący hulajnogą powinien poruszać się wyznaczoną ścieżką dla rowerów. Jeśli takiej ścieżki nie ma, a dopuszczalna prędkość na jezdni wynosi ponad 30 km/h, użytkownik hulajnogi może korzystać z chodnika.

Trzeba jednak pamiętać, aby w takiej sytuacji jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Nie należy zapominać również o tym, że zabronione jest przewożenie na tym urządzeniu innych osób, zwierząt i przedmiotów.