Niezwykła aleja drzew na Pieczewie w Olsztynie rozkwitła miesiąc wcześniej [ZDJĘCIA]

2024-04-15 13:02:17(ost. akt: 2024-04-17 08:40:07)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jedną z oznak wiosny w Olsztynie jest bajkowa aleja japońskich wiśni, które kwitną na jednym z największych osiedli w mieście. Przeważnie drzewa zakwitają na początku maja, jednak w tym roku stało się to prawie miesiąc wcześniej.
Kanzan (wiśnia piłkowana) potocznie zwana wiśnią japońską, jest niezmiernie malownicza w okresie kwitnienia. Jej intensywnie różowe pełne kwiaty o średnicy 6 cm zwisają na długich szypułkach. Jak potoczna nazwa wskazuje nie jest to nasz rodzimy gatunek. Drzewa o pięknych, różowych kwiatach pochodzą z Japonii, gdzie podczas kwitnienia są jedną głównych atrakcji obchodów tradycji hanami.

Fot. Zbigniew Woźniak

Alejka znajdująca się przy ul. Świtycz-Widackiej na olsztyńskim Pieczewie przeważnie rozkwitała w pierwszej połowie maja, jednak za sprawą pięknej, kwietniowej pogody w tym roku stało się to znacznie wcześniej.

Fot. Zbigniew Woźniak

Alejka co roku jest ogromną atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. Warto pamiętać, że odwiedzając alejkę kwiaty na drzewach można jedynie podziwiać i fotografować. Ich zrywanie po pierwsze jest surowo zabronione, a po drugie bezsensowne. Zerwane gałązki bardzo szybko więdną i tracą swój urok.

Karol Grosz