Nieuwaga pieszych czy kierowców? Na drogach powiatu olsztyńskiego doszło już do 13 wypadków z udziałem pieszych

2024-04-16 08:29:40(ost. akt: 2024-04-15 15:04:48)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W pierwszym kwartale bieżącego roku na drogach powiatu olsztyńskiego doszło 13 wypadków z udziałem pieszych. Na szczęście nikt nie zginął. To o 2 zdarzenia mniej niż w tym samym okresie w poprzednim roku.
Z policyjnych analiz wynika, że do większości zdarzeń drogowych, w których poszkodowani są piesi uczestnicy ruchu dochodzi z winy kierujących samochodem.

Na 32 zdarzenia z udziałem pieszych kierujący zawinili 24 razy. Do 13 zdarzeń doszło na przejściach dla pieszych.

Zgodnie z zasadami ruchu drogowego pieszy znajdujący się na przejściu lub wchodzący na nie ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym drogą pojazdem.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że oprócz prawa do skorzystania z pierwszeństwa, pieszy przechodzący przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, a także zastosować się do zasady ograniczonego zaufania. Nawet w miejscu oznaczonym pasami warto zatrzymać się na chwilę przed wejściem na jezdnie i dać szansę kierującym, aby nas w porę zobaczyli i odpowiednio zareagowali. Zyskać tym samym czas na to, aby samemu ocenić sytuację na drodze i bezpiecznie przejść przez jezdnię.

Piesi należą do grupy tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego, najbardziej narażonych na tragiczne skutki zdarzeń drogowych.