Wysokie kary za brak OC: uderzenie w kieszeń spóźnionych kierowców

2024-04-15 12:33:02(ost. akt: 2024-04-15 12:39:35)

Autor zdjęcia: PAP

W 2024 roku w Polsce nieuchronnie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, co często sprawia, że kierowcy spóźniający się nawet o jeden dzień z opłatą, czują się zszokowani.
W 2024 roku w Polsce nieuchronnie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, co sprawia, że kierowcy spóźniający się nawet o jeden dzień z opłatą, czują się zszokowani. Ta nieunikniona podwyżka, która ma związek z wysokością minimalnego wynagrodzenia, przybiera na znaczeniu, kiedy spojrzymy na liczbę pojazdów poruszających się po polskich drogach.

Wzrost minimalnej kary, który wszedł w życie w styczniu, nie jest jedynym ciosem dla kieszeni kierowców. Już w lipcu czeka nas kolejne podniesienie stawek, co tylko pogłębi niezadowolenie wśród właścicieli pojazdów.

Zgodnie z art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, kary za brak OC są ściśle uzależnione od typu pojazdu oraz okresu, przez jaki właściciel nie posiadał ważnej polisy. Dla właścicieli samochodów ciężarowych, maksymalna kara wynosi w pierwszej połowie 2024 roku 12 730 zł, a od lipca aż 12 900 zł. W przypadku samochodów osobowych, kara wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, dla ciężarówek, ciągników i autobusów - trzykrotność, a dla motocykli i innych pojazdów - jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia.

Nieposiadanie ubezpieczenia przez okres do trzech dni skutkuje karą w wysokości 20% wartości maksymalnej, od 4 do 14 dni - 50%, a dłuższy brak polisy - 100%. Wszystkie należności zaokrągla się do 10 zł.

Wydaje się, że egzekwowanie opłat z tytułu braku OC jest surowe, ale konieczne. Za to odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który monitoruje i kontroluje, czy kierowcy przestrzegają przepisów.

Niektórzy mogą zadawać sobie pytanie: co wpływa na wysokość składki OC? Oto kilka czynników:

1) Wiek i doświadczenie kierowcy: Młodzi i niedoświadczeni kierowcy często muszą ponosić wyższe koszty OC.
2) Miejsce zamieszkania: W miastach, gdzie ryzyko wypadków jest większe, składki mogą być wyższe.
3) Typ oraz model pojazdu: Ubezpieczenie samochodów o wyższej mocy silnika może być droższe.
4) Historia ubezpieczeniowa: Osoby, które miały wcześniej kolizje czy wypadki, mogą oczekiwać na wyższe składki.
5) Przeznaczenie pojazdu: Samochody użytkowane prywatnie zazwyczaj są tańsze w ubezpieczeniu niż te służbowe.
6) Forma płatności: Płacenie składki w jednej racie online może skutkować zniżkami.

Konieczne jest posiadanie dowodu ubezpieczenia. Jeśli ktoś otrzyma wezwanie, a jego pojazd był faktycznie ubezpieczony, musi dostarczyć dowody na to, że ubezpieczenie było aktywne. W sytuacji, gdy na samochodzie nie ciąży obowiązek posiadania OC, np. w przypadku kradzieży, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających te okoliczności.

Wszystko to stanowi poważny apel do wszystkich kierowców: dbajmy o regularne opłacanie OC, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów i wysokich kar.


źródło: interia.pl