Wiosenny karnawał w sercu Warszawy. Kiedy się zacznie?

2024-04-12 18:45:00(ost. akt: 2024-04-12 18:55:36)

Autor zdjęcia: M. Ciszewski

Już wkrótce rusza kolejny festiwal Wszystkie Mazurki Świata – wiosenny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. „Po kole” – taki tytuł nosi tegoroczny festiwal, który rozpocznie się już 17 kwietnia.
Jak co roku Wszystkie Mazurki Świata wypełnią koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich z Polski i z zagranicy. Do tego warsztaty, zajęcia dla dzieci i barwne Targowisko Instrumentów. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin muzyki i taneczne szaleństwo do rana.

Hasło festiwalu ma nawiązywać do układu par tańczących w kole po dawnej izbie weselnej, do koła życia, zakreślanego przez obrzędy przejścia i ważne momenty, ale i do chorwackiego tańca „kolo” oraz do wędrówki słońca po niebie. „Po kole” odnosi się także do wędrówki Polaków z Galicji, którzy w czasach cesarstwa austro-węgierskiego wyemigrowali za chlebem do Chorwacji i Bośni, a po II wojnie światowej wrócili do Polski, na Dolny Śląsk, przywożąc ze sobą instrumenty i pieśni. O tym wszystkim będzie tegoroczny festiwal.

Tegoroczny program
Dwa główne koncerty festiwalu 2024 to „Chłopi. Wesele Boryny” (18 kwietnia), oraz chorwacki koncert „Za słońcem” (19 kwietnia). Pierwszy z nich będzie widowiskiem inspirowanym dawnym obrzędem weselnym z okolic Łowicza. Koncert wpisuje się też w dyskusję wokół filmu „Chłopi”. Zagrają w nim i zaśpiewają lokalni mistrzowie (Sławomir Czekalski, Jan Szymański i Bogusława Drzewiecka) oraz cała plejada młodych kontynuatorów muzyki z regionu łódzkiego: kapela Kożuch, Napięcie, Róża Grabowska i Joanna Skowrońska.

Z kolei koncert „Za słońcem” wypełni tradycyjna muzyka chorwacka. Zabrzmi na nim wiele pieśni z różnych okresów historycznych i z różnych regionów Chorwacji, m.in. ze Slawonii i z Północnej Dalmacji, wśród nich te wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nie zabraknie też nowszych form wokalnych, wykonywanych przez młodych ludzi z towarzyszeniem orkiestry tamburicowej i gajd.

Ostatni dzień festiwalu, sobotę 20 kwietnia, wypełni barwne Targowisko Instrumentów, z pokazami tworzenia instrumentów, warsztatami, minikoncertami oraz Małymi Mazurkami – wydarzeniami dla dzieci. Na zakończenie festiwalu zaplanowano dziesięciogodzinną Noc Tańca (20 kwietnia). W warszawskiej Fortecy przy ul. Zakroczymskiej zagrają do tańca kapele wiejskie i miejskie z różnych regionów Polski i z zagranicy.

Od środy do piątku, po każdym koncercie będzie można tańczyć do godz. 1:00 w klubie festiwalowym, a od rana do godz. 17:00 wziąć udział w warsztatach. Łącznie na uczestników czeka 54 godziny praktycznej nauki śpiewu, tańca i gry na ludowych instrumentach.

Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie: festivalmazurki.pl.