KO wprowadza dyscyplinę w głosowaniu nad aborcją, a "Gdzie jest Roman?"

2024-04-12 17:24:59(ost. akt: 2024-04-12 17:34:48)

Autor zdjęcia: PAP

Klub Koalicji Obywatelskiej ustalił zasady dyscypliny w głosowaniach dotyczących projektów aborcyjnych, jak informuje Onet. Posłowie Jarosław Urbaniak i Roman Giertych nie uczestniczyli w głosowaniu, co wywołało pytania ze strony polityków PiS, którzy pytali: "Gdzie jest Roman?".
Posłowie poparli kierowanie projektów dotyczących liberalizacji aborcji do sejmowej komisji nadzwyczajnej, odrzucając wnioski Konfederacji oraz Prawa i Sprawiedliwości o odrzucenie tych propozycji na pierwszym czytaniu.

W klubie KO swojego głosu nie oddali posłowie Jarosław Urbaniak i Roman Giertych. Politycy PiS pytali: "Gdzie jest Roman?" Już w czwartek pojawiły się plotki w kuluarach sejmowych, sugerujące, że dwóch posłów KO może nie poprzeć skierowania wszystkich projektów do komisji. Gdy zapytano parlamentarzystów o dyscyplinę w głosowaniu, usłyszano, że w KO nie jest to konieczne. Jednak sytuacja potoczyła się inaczej.

"Dyscypliny nie ma, ale premier wyraźnie powiedział, jak mamy głosować, i to jest dla nas wiążące" - wyjaśniała posłanka KO w rozmowie z Onetem jeszcze w piątkowe przedpołudnie.


źródło: onet