Wypadają kolejne trupy z szafy w Enea

2024-04-12 16:35:57(ost. akt: 2024-04-12 16:44:44)

Autor zdjęcia: pix

Enea miała stracić miliony dolarów na kontrakcie ze spółką ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W całej sprawie najbardziej szokujące jest to, że umowy były podpisywane w ciemno, a przy sprawdzaniu sytuacji finansowej potencjalnego partnera... weryfikowano nie tę spółkę, co trzeba — donosi "Czarno na białym" TVN24.
Na światło dzienne wychodzą kulisy wątpliwych ruchów w spółkach grupy Orlen.

Przed wyborami w październiku 2023 r. wojsko dostarczało paliwo na stacje koncernu i nie otrzymało za to ani złotówki. W tym tygodniu szwajcarska spółka Orlenu poinformowała polską centralę o kwocie 1,6 mld zł, która obciąży wyniki finansowe całego koncernu za 2023 r. Chodzi o dokonane przedpłaty za ropę, których nie można odzyskać.

Teraz do raportu z audytu w Enei dotarł reporter "Czarno na białym" TVN24.


"Akceptowanie umów w ciemno, weryfikacja błędnej spółki, łamanie wewnętrznych procedur i niewytłumaczalne przedpłaty — to wnioski audytorów po przeanalizowaniu kontraktu, jaki zawarła Enea ze spółką ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich" — czytamy w TVN24.

Umowę zawarły Enea Elektrownia Połaniec (EEP) i Arkan Impex General Trading LLC. Chodziło o 170 tys. ton biomasy. Kontrakt był wart ponad 33 mln dol.

"Do dzisiaj jednak Arkan dostarczył jedynie 30 tys. ton biomasy o wartości 5,7 mln dolarów. W czym problem? Enea przelała już arabskiej spółce ponad 18,9 mln dol. i 400 tys. euro" — informuje "Czarno na białym".

Przy sprawdzaniu sytuacji finansowej spółki z Dubaju pracownicy Enei przedstawili dokumenty innej spółki. Po za tym "w zasadzie zarząd Elektrowni Połaniec głosował za podpisaniem trzech porozumień transakcyjnych z arabską spółką, w ogóle nie znając treści tych porozumień".

"Enea Połaniec stale analizuje wszelkie relacje z kontrahentami i w przypadku ujawnienia znamion określonych prawem uzasadniających złożenie zawiadomienia do organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, to takie działania są niezwłocznie podejmowane. Na obecnym etapie nie stwierdzono przesłanek do przedmiotowych działań" — czytamy.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wacek #3114432 13 kwi 2024 09:03

    Tak nieudolnie rządzili aż wzrosło bezrobocie i deficyt budżetowy a spadło PKB.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz