Powstaje nowa plaża nad Niegocinem

2024-04-14 20:30:50(ost. akt: 2024-04-12 15:35:58)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Od 1 maja mieszkańcy, turyści czy żeglarze będą mogli korzystać z nowej plaży nad jeziorem Niegocin, położonej na pograniczu Giżycka i Wilkas. Będzie to miejsce ogólnodostępne, bezpłatne, z kąpieliskiem, leżakami oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego, sauną, balią, placem zabaw dla dzieci, sanitariatami.
Tuż obok znajduje się Beach Bar z tarasem nad jeziorem i platformami wypoczynkowymi z widokiem na szlak wodny (plaża znajduje się tuż obok wejścia do Kanału Niegocińskiego).

Jakie jeszcze atrakcje będą czekać na plażowiczów? W wypożyczalni będą dostępne tradycyjne kajaki, rowery wodne, deski SUP, jak również napędzane energią elektryczną deski e-foil, deska z napędem elektrycznym i kierownicą oraz łódź Quicksilver Active Open 675 z silnikiem elektrycznym oraz katamaran Solliner 21 napędzany energią elektryczną i słoneczną z paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo na terenie będzie dostępna ładowarka elektryczna dla aut i łodzi elektrycznych dla gości.

Inwestorem nowej plaży jest przedsiębiorca Krzysztof Lickiewicz, który teren nad jeziorem Niegocin dzierżawi od miasta.

— Pomysł na tę inwestycję był podobny do innych naszych działań na Mazurach. Staramy się stworzyć inicjatywy, z których sami, jako miłośnicy Mazur, chcielibyśmy korzystać. Jest to przestrzeń otwarta, dostępna dla mieszkańców miasta, rezydentów osiedla i pobliskiego portu oraz turystów i żeglarzy. Część usług, takich jak sauna czy balia, będzie całoroczna — mówi przedstawiciel inwestora Paweł Lickiewicz.

— Niedawno ta przestrzeń została nominowana do Nagrody Św. Brunona – Patrona Giżycka, prestiżowej nagrody przyznawanej przez władze miasta. Samej nagrody (w tym roku) nie zdobyliśmy, ale jest to dla nas szczególne wyróżnienie. Mamy nadzieję stworzyć nowe miejsce na mapie Giżycka i na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie będą mogli spotkać się mieszkańcy, żeglarze, miłośnicy rekreacji wodnej oraz ci, którzy lubią dobrze zjeść lub po prostu cieszyć się fenomenalnym widokiem na jezioro — dodaje Paweł Lickiewicz.

Przy okazji warto wspomnieć o plaży miejskiej w Giżycku nad jeziorem Niegocin. Kiedy tu nastąpią zmiany?

— Czekamy na oferty projektantów i niebawem na plaży miejskiej zacznie pojawiać się nowe zagospodarowanie: sauna, przebieralnie, zjazd do wody dla osób niepełnosprawnych, nowe boiska i duży plac zabaw. Przebudowany ma być także pawilon, gdzie obecnie będzie restauracja Przystań (wcześniej Kuchnie Świata) — informuje burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

W przyszłości, po zakończeniu przebudowy linii kolejowej, obie plaże, miejska w Giżycku i ta w pobliżu Kanału Niegocińskiego, będą połączone ścieżką rowerową nad jeziorem Niegocin.

Katarzyna Tomaszewicz