Kąpielisko miejskie przy ul. Spacerowej w Elblągu ma być gotowe w następne wakacje

2024-04-13 08:00:35(ost. akt: 2024-04-12 15:21:11)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Według zapowiedzi władz Elbląga kąpielisko miejskie przy ulicy Spacerowej ma zostać otwarte dla mieszkańców w czerwcu 2025 roku. Zrealizowano już około 7 procent inwestycji. Basen będzie zasilany wodą z wodociągów, a nie tak jak przedtem z rzeki Kumeli.
Minęło już pięć miesięcy od rozpoczęcia budowy kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Wykonano rozbiórkę starej niecki basenowej i uporządkowano teren.
Obecnie trwa wykonywanie nasypów budowlanych pod platformę roboczą i palowanie gruntu.

— Przygotowywany jest grunt pod nieckę basenu. 1500 pali jest już w gruncie, docelowo ma być ich 3000 — przekazał w piątek Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Niedługo rozpoczną się też prace związane z robotami konstrukcyjnymi budynku północnego i zachodniego.

— Budowa kąpieliska będzie kosztowała 90,5 mln zł. 75 procent inwestycji zostanie sfinansowane z programu rządowego Polski Ład. Środki, które przekazaliśmy na wkład własny, wynoszą 25 mln zł — dodał prezydent Wróblewski.

Zrealizowano już około 7 procent inwestycji. Budowa kąpieliska ma trwać 20 miesięcy. Wystąpiły drobne opóźnienia związane z pogodą. Ciepła zima spowodowała utrudnienia podczas robót ziemnych. Pod starą niecką basenową grunt był bardzo nawodniony. Basen będzie zasilany wodą z wodociągów, a nie tak jak przedtem z rzeki Kumeli.

— Inwestycja poza budową blaszanej nierdzewnej niecki basenowej będzie polegała na budowie dwóch budynków: północnego i zachodniego. W budynku północnym znajdą się elementy technologii basenowej niezbędne do zasilania basenu w ciepłą czystą wodę. W budynku zachodnim będą szatnie, toalety i część gastronomiczna. Na pierwszej kondygnacji przeznaczone będą trzy pomieszczenia pod gastronomię — poinformował Krzysztof Kaliniewicz, kierownik budowy.

I dodał, że basen będzie składał się z części rekreacyjnej, części pływackiej, części dzikiej rzeki i brodzika dla dzieci. W części południowo-wschodniej ma powstać pięć zjeżdżalni. Dodatkowo wschodnio-południowa część działki ma być zagospodarowana na boiska do piłki plażowej, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. W części południowej zostanie wygospodarowane również trawiaste miejsce do plażowania. Istniejący obok parking CRW Dolinka ma zostać rozbudowany, a cały obiekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wstęp na nowe kąpielisko miejskie przy ulicy Spacerowej będzie prawdopodobnie płatny. Tak poinformował nas rzecznik elbląskiego ratusza pół roku temu. Jednak jak zaznaczył ustępujący ze stanowiska prezydent Wróblewski, ostateczna decyzja zostanie podjęta już przez nowe władze miasta, wybrane w nadchodzących wyborach samorządowych.

Po ukończeniu inwestycji do zagospodarowania pozostanie jeszcze druga niecka byłego kąpieliska. Jej rewitalizację zaplanowano na lata 2026-2027. Niecka ma być nie tylko akwenem przeznaczonym do sportów wodnych, ale pełnić również funkcję zbiornika retencyjnego. Elbląski samorząd nie ma jeszcze środków na ten cel.

Ewelina Gulińska