Olsztyn pożegnał Mirona Sycza [ZDJĘCIA]

2024-04-09 19:00:00(ost. akt: 2024-04-13 09:43:34)
9 kwietnia odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego Mirona Sycza, wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Ceremonia rozpoczęła się cerkwi greckokatolickiej pw. Pokrowa Matki Bożej przy ul. Lubelskiej, skąd wicemarszałek wyruszył w ostatnią drogę do Alei Zasłużonych na cmentarzu w Dywitach.
Na pogrzeb zmarłego wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Mirona Sycza przybył spory tłum ludzi, zgromadzony w środku cerkwi greckokatolickiej pw. Pokrowa Matki Bożej oraz na zewnątrz.

Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 12, natomiast ok. godz. 14:30 wyruszył kondukt pogrzebowy w kierunku cmentarza w Dywitach, gdzie Miron Sycz spocznie na Alei Zasłużonych. W związku z pogrzebem zamknięto część ul. Lubelskiej do skrzyżowania z ul. Przemysłową. Linie autobusowe 121, 128 oraz 106 miały zmienione trasy.

Fot. Zbigniew Woźniak

Miron Sycz przez wiele lat aktywnie działał na rzecz społeczności polskich Ukraińców - kierował liceum z ukraińskim językiem wykładowym w Górowie Iławeckim, następnie na jego bazie założył Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, w którym od 1990 do 2007 pełnił funkcję dyrektora.

Fot. Zbigniew Woźniak

Był pierwszym w polskim parlamencie posłem, który składał ślubowanie ubrany w soroczkę tj. wyszywaną haftem krzyżykowym koszulę. Pracował w Sejmie VI i VII kadencji.

Fot. Zbigniew Woźniak

Miron Sycz do ostatnich dni pracował jako wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Zmarł w 4 kwietnia po długiej i ciężkiej walce z chorobą. Miał 64 lata.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Obrzydliwy dziad #3114401 9 kwi 2024 22:06

    Czy byly kondolencje i kwiaty azowcow z pod znaku bandery?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz