Uroczystości pogrzebowe Mirona Sycza. Będą utrudnienia w ruchu drogowym w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2024-04-09 08:50:00(ost. akt: 2024-04-09 13:52:51)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

9 kwietnia, w związku z uroczystościami pogrzebowymi Mirona Sycza, które odbędą się w Cerkwi greckokatolickiej przy ul. Lubelskiej 12 w Olsztynie, wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Autobusy miejskie zostaną skierowane na trasy objazdowe.
Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się 9 kwietnia (wtorek) o godz. 12.00 w cerkwi greckokatolickiej pw. Pokrowa Matki Bożej przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. Zmarły zostanie pochowany w alei zasłużonych na cmentarzu w Dywitach.

Fot. Zbigniew Woźniak

W związku z uroczystościami pogrzebowymi wicemarszałka województwa od godz. 10.30 do godz. 14.30 wyłączona z ruchu zostanie część ulicy Lubelskiej od miejsca zawracania za krańcówką tramwajową do skrzyżowania z ul. Przemysłową, czyli ta część, przy której znajduje się cerkiew Pokrowy Matki Bożej. Ponieważ na ceremonii pogrzebowej spodziewanych jest bardzo wiele osób, przewiduje się, że ludzie będą uczestniczyli w nabożeństwie, stojąc na szosie. Przy świątyni dla tych osób zostanie zamontowany telebim.

Fot. Zbigniew Woźniak

W związku z zamknięciem tego odcinka ulicy Lubelskiej autobusy komunikacji miejskiej, które tamtędy kursują, będą miały zmienione trasy. Dotyczy to linii numer 121, 128 oraz 106. Wszelkie informacje o trasach ich przejazdu będą wyświetlane na tablicach informacyjnych na przystankach.

Około 14.30 kondukt pogrzebowy z cerkwi wyruszy w kierunku cmentarza w Dywitach.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak


Miron Sycz do ostatnich dni pracował jako wicemarszałek warmińsko-mazurskiego.

Przez wiele lat aktywnie działał na rzecz społeczności polskich Ukraińców - kierował liceum z ukraińskim językiem wykładowym w Górowie Iławeckim, następnie na jego bazie założył Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, w którym od 1990 do 2007 pełnił funkcję dyrektora.

Fot. Zbigniew Woźniak

Był pierwszym w polskim parlamencie posłem, który składał ślubowanie ubrany w soroczkę tj. wyszywaną haftem krzyżykowym koszulę. Sycz pracował w Sejmie VI i VII kadencji.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztyniak #3114399 9 kwi 2024 15:28

    Tak z ciekawości, czym ten pan zasłużył się dla Polaków?

    odpowiedz na ten komentarz