Niemiecka prasa analizuje relacje między USA a Izraelem: "Przekroczono granicę"

2024-04-07 10:44:29(ost. akt: 2024-04-07 10:44:23)

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Niemieckie media szeroko dyskutują o zmianie tonu wypowiedzi Joe Bidena wobec władz Izraela, sugerując, że "przekroczono granicę" w politycznym kontekście. W ostatnich publikacjach podkreśla się, że prezydent USA musiał zdecydowanie wyrazić swoje stanowisko w rozmowie z Benjamine Netanjahu. Dotychczasowy brak reakcji na amerykańskie apele ze strony izraelskiego premiera wydaje się już nie do zaakceptowania.
Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje: "Joe Biden musiał zabrać głos w sposób bardzo stanowczy, kiedy przemawiał do Benjamina Netanjahu w czwartek. Lider Izraela dotychczas ignorował amerykańskie upomnienia. Teraz jednak prezydent zagroził, a w ciągu kilku godzin Izrael zadeklarował dodatkową pomoc dla Gazy, choćby tymczasową".

Kolejny fragment artykułu można znaleźć poniżej materiału wideo.

Dziennik "Mitteldeutsche Zeitung" zauważa: "Zmiana kursu powinna nastąpić wcześniej. Stany Zjednoczone są głównym dostawcą broni dla Izraela, udzielając mu corocznie wsparcia militarystycznego o wartości 3,8 miliarda dolarów. Zdecydowana większość Amerykanów nie popiera sposobu prowadzenia działań wojennych przez Izrael, które, według danych administracji medycznej, kosztowały życie ponad 30 tysięcy Palestyńczyków w Gazie."

Cierpliwość Bidena wyczerpała się

Dziennik "Leipziger Volkszeitung" podkreśla: "Przez sześć miesięcy prezydent Joe Biden starał się zachować cierpliwość wobec izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, jednak wydaje się, że teraz ta cierpliwość została wyczerpana. Biden nie zamierza już być prowadzony za nos przez Netanjahu, który nie wykazuje zainteresowania zakończeniem konfliktu czy realizacją planu dwóch państw (żydowskiego i palestyńskiego – red.)."

Gazeta "Lausitzer Rundschau" dodaje: "Gdyby Izrael wcześniej dopuścił pomoc humanitarną, a nie dopiero teraz, nie byłby tak izolowany, a Stany Zjednoczone i Niemcy nie miałyby trudności z utrzymaniem swojej bezwarunkowej solidarności."

Podsumowując, niemiecka prasa wyraża głębokie obawy co do sytuacji, podkreślając potrzebę natychmiastowego rozwiązania konfliktu oraz długoterminowego pokoju w regionie.