ZBADAJ BEZPŁATNIE PŁUCA W SZPITALU PULMONOLOGICZNYM

2024-04-04 12:55:26(ost. akt: 2024-04-04 13:12:47)   Artykuł sponsorowany
- Płuca to filtry życia, które przetwarzają codziennie średnio 9 tysięcy litrów powietrza – mówi Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (WMCCP). I zachęca do bezpłatnych badań, jakie oferuje olsztyński szpital mieszkańcom naszego regionu. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę.
Płuca odpowiadają za wymianę gazową: dostarczają tlenu tam, gdzie go potrzebujemy i usuwają dwutlenek węgla.
- Dbają o nasze zdrowie i są jedynymi organami wewnętrznymi, które mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym – tłumaczy Wioletta Śląska-Zyśk, Dyrektor WMCCP. - Dlatego tak ważne jest, abyśmy odpowiednio o nie dbali. Dzięki profilaktyce mamy szansę na całkowite wyleczenie w przypadku wykrycia pierwszych zmian nowotworowych. I my tę szansę mieszkańcom Warmii i Mazur oferujemy.

Jak zadbać o płuca?


Rzucenie palenia to podstawa. Zawsze jest najlepszy moment, aby rozstać się z tym zabójczym nałogiem. Zarówno papierosy tradycyjne, jak i elektroniczne szkodzą płucom. Rzucając palenie nic nie tracisz, za to wygrywasz zdrowie i możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Ważne, aby unikać miejsc zadymionych, ponieważ dym niszczy płuca. Pamiętajmy, że palenie wpływa nie tylko na zdolność do oddychania, ale także na ogólną kondycję płuc.

Zbadaj się bezpłatnie


W codziennej pracy olsztyńskiego szpitala najważniejsza obok leczenia jest właśnie profilaktyka. Chodzi o podniesienie świadomości społecznej o czynnikach ryzyka chorób płuc oraz o roli badań profilaktycznych, które po prostu mogą uratować życie.

- Zapraszamy do systematycznej kontroli stanu zdrowia płuc – zachęca Wioletta Śląska-Zyśk. – Pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby daje szansę na całkowite wyleczenie. Kondycją swoich płuc powinni być zainteresowani zwłaszcza obecni, ale także byli palacze papierosów.

I właśnie palaczom WMCCP w Olsztynie oferuje bezpłatne badania tomografii komputerowej. Pracownicy szpitala podkreślają, że badania te z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego od początku roku trwa kolejna odsłona programu.


Kto może skorzystać?


Badanie jest skierowane do osób z województwa warmińsko-mazurskiego w wieku 55-74, które: paliły lub nadal palą nałogowo – co najmniej 20 lat, a ich okres abstynencji tytoniowej wynosi nie więcej niż 15 lat.

Zbadać się mogą również osoby w wieku od 50 do 54 lata, które dodatkowo mają stwierdzony jeden z czynników ryzyka taki jak ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon. Zbadać się mogą również osoby, które mają za sobą epizod raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu. Do badania kwalifikuje również przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy zadzwonić tel. 89 532 29 97 lub kom. 571-606-615 w godz. 8.00-14.00 od poniedziałku do piątku.

Warto sprawdzić, w jakiej formie są nasze płuca, bo dzięki nim oddychamy i żyjemy. Badania są realizowane dzięki Narodowej Strategii Onkologicznej. Program dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia.