Wielka Sobota - dzień przed nadejściem Chrystusa

2024-03-30 11:45:00(ost. akt: 2024-03-30 11:08:53)

Autor zdjęcia: gov.pl

W Kościele Rzymskokatolickim obchodzona jest dziś (30 marca) Wielka Sobota, czyli ostatni dzień Triduum Paschalnego. Jest to dzień oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Podobnie jak w przypadku Wielkiego Piątku, podczas Wielkiej Soboty nie odbywają się żadne msze św. Cały dzień trwa jednak adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanej kaplicy symbolizującej grób ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Spowodowane jest to tym, że Wielka Sobota jest dniem wyciszenia oraz wyczekiwania na ponowne nadejście Jezusa Chrystusa.

Jedną z najpopularniejszych tradycji podczas Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. "Święconka" to najczęściej ozdobiony wiklinowy koszyk, w którym znajdują się przede wszystkim jajka, chleb, mięso oraz baranek, ale również i sól czy ciasta. Pokarmy są święcone przez księdza i spożywane następnego dnia podczas Niedzieli Wielkanocnej.

Na zakończenie dnia odbywa się Wigilia Paschalna, która według przepisów liturgicznych zalicza się do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i jest uroczystością, w której wierni oczekują ponownego przyjścia Zbawiciela. Podczas odbywającej się po zmroku uroczystości kapłan święci ogień, którym następnie zapala się paschał (duża świeca symbolizująca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa). Czytane są fragmenty Starego Testamentu oraz List Św. Pawła do Rzymian. Po odśpiewaniu pieśni Alleluja, czytany jest fragment Ewangelii o pustym grobie. Liturgię słowa zamyka homilia.

Na sam koniec odbywa się przypomnienie chrztu, modlitwa wiernych oraz procesja rezurekcyjna wokół kościoła, oznajmująca zmartwychwstanie Chrystusa i przezwyciężenie śmierci.