W Święta życzymy sobie zdrowia

2024-03-27 23:09:50(ost. akt: 2024-03-29 16:41:47)   Artykuł sponsorowany
To bardzo ważne życzenia, obdarowujemy nimi bliskich i znajomych. Przy różnych okazjach życzymy sobie wzajemnie dużo zdrowia. A czy życząc innym zdrowia sami dbamy o nasze zdrowie?

Codzienne życie w pośpiechu, praca zawodowa, sprawy rodzinne, brak czasu praktycznie na wszystko oraz stres powoduje, że nie znajdujemy chwili, by zadbać o siebie. Myślami jesteśmy często w przychodni czy laboratorium, a nawet u lekarza, ale w realu już tak dobrze nie wypadamy. Żyjemy coraz dłużej, ale czy planujemy to nasze długie życie również w dobrym zdrowiu? Patrząc na dostępne bezpłatne badania to przede wszystkim świadczenia z zakresu profilaktyki takie, jak: Profilaktyka 40 Plus, profilaktyka Chorób Układu Krążenia, cytologia, mammografia, kolonoskopia, profilaktyka cukrzycy, gruźlicy i jakże ważna edukacja zdrowotna. Wszechstronnie dostępne badania profilaktyczne są praktycznie na wyciągnięcie ręki. To dlaczego spotykamy tyle barier? Przecież śmiało możemy korzystać z dobrodziejstwa profilaktyki i nowoczesnych metod wczesnego wykrywania chorób zarówno tych przewlekłych, jak i chorób onkologicznych. One ratują nasze życie!

Dobre samopoczucie, otoczenie sprzyjające zdrowiu to dla wielu z nas priorytet, szczególnie gdy w myślach mamy nasze dzieci i nasze rodziny. To co nas ogranicza? Jedyna odpowiedź – nie mam czasu.

Pył, hałas, promieniowanie, czynniki toksyczne i rakotwórcze, czynniki zakaźne, stres psychiczny, charakter pracy i czasu spędzanego poza pracą, wysiłek fizyczny, ale i jego niedostatek wpływają na odporność lub bezpośrednio na stan zdrowia i mogą ograniczać czas przeżycia. Dlatego, nie szukając wymówek, korzystajmy z dobrodziejstwa medycyny i oczywiście z badań profilaktycznych - zachęca Beata Ostrzycka specjalista zdrowia publicznego i dyrektor Ośrodka Zdrowia w Dywitach.


Na niektóre czynniki nie mamy wpływu, takie jak genetyka, cechy wrodzone, dojrzewanie, starzenie się i niektóre czynniki środowiskowe, ale na wiele mamy wpływ, między innymi postawy zdrowotne jak styl życia, i wybory których dokonujemy na co dzień, na przykład konsumpcja żywności, palenie tytoniu, to w jaki sposób odpoczywamy, formy naszej aktywności fizycznej i to w jaki sposób kształtujemy nasz stosunek do korzystania z badań profilaktycznych, by zmniejszyć ryzyko chorób. Nasze decyzje, zachowania i nawyki to aż 53% wpływu własnego. Więc to, jak ukształtujemy nasze zdrowie, zależy w głównej mierze od nas samych. Śmiało można powiedzieć – nasze zdrowie w naszych rękach.

„Kontroluję, bo nie ryzykuję” było hasłem przewodnim kolejnej akcji zdrowotnej organizowanej w dniu 09 marca w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dywitach. Tego dnia Panie licznie skorzystały z proponowanych badań profilaktycznych, m.in. USG piersi, EKG, pomiar glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, spirometria, nauka samobadania piersi oraz test w kierunku ROMA. „Od lat organizuję wraz z zespołem Białe Sobot,y by zwiększyć dostęp do badań profilaktycznych dla pacjentek z małych miejscowości i wsi. Regularne badania profilaktyczne nie tylko budują świadomość zdrowotną, ale przede wszystkim pozwalają wykryć chorobę w początkowym jej stadium” – mówi Beata Ostrzycka Dyrektor Ośrodka Zdrowia w Dywitach.

Niewątpliwie sobota, jako dzień wolny od codziennej pracy i obowiązków, to dobry czas, aby zadbać o zdrowie. Okazuje się, że chęć korzystania z dostępnych badań profilaktycznych właśnie w sobotę preferują Pacjentki, które tłumnie odwiedziły naszą przychodnię w Dywitach. Cieszę się, że ta forma sprawdza się, bo od lat obserwujemy duże zainteresowanie badaniami profilaktycznymi właśnie w soboty. Każdy czas dobry, by zadbać o siebie, nawet jeśli jest to sobota - mówi Beata Ostrzycka.Najważniejszym czynnikiem sprawczym wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie choroby w jak najwcześniejszym stadium. Korzystając z badań dajemy również przykład dla młodego pokolenia, pokazujemy wzorce, przekazujemy nawyki zdrowotne i jeszcze ważne - zapoczątkowujemy tradycje rodzinne, bo w Polsce tych tradycji zdrowotnych akurat nie mamy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, do której zachęcam. Świadomość własnego zdrowia to również odpowiedzialność za zdrowie rodziny. Świadomy człowiek ma mniejszy poziom lęku przed chorobą i przede wszystkim przekonanie, że choroba, szczególnie ta onkologiczna, wcześnie wykryta jest w obecnych czasach wyleczalna.
Dlatego, życząc sobie w Święta zdrowia, porozmawiajmy z bliskimi o zdrowiu!