Dobra wiadomość? Mało powiedziane! Są pieniądze na ul. Nowobałtycką w Olsztynie

2024-03-27 13:24:52(ost. akt: 2024-03-27 14:44:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ulica Nowobałtycka przez lata urosła do miana niemal legendy miejskiej, o której każdy wiedział, a nikt nie widział. Teraz to się zmieni, bo jutro (czwartek 28 marca) marszałek Marcin Kuchciński podpisze porozumienie, które zapewni finansowanie dla tej ogromnej inwestycji.
Mieszkańcy Gutkowa, Likus i Redykajn w Olsztynie czekają na ul. Nowobałtycką jak na zbawienie. — Dla mieszkańców Gutkowa, Likus i Redykajn nie ma w Olsztynie ważniejszej inwestycji niż budowa ul. Nowobałtyckiej. Od lat rozmawialiśmy z zarządem województwa w tej sprawie — zauważa przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk — Obecnie stara Bałtycka, która została przerobiona z drogi wiejskiej, przenosi cały ruch i jest bardzo niebezpieczna zarówno dla pieszych, jak i samych kierowców. W tej chwili mieszkańcy Gutkowa dzielą się na tych, którzy mogą wysłać bezpiecznie dzieci do szkoły i na tych, którzy muszą je przeprowadzać przez niebezpieczną ulicę. Liczę na to, że w ciągu najbliższych miesięcy uda nam się rozpisać przetarg i rozpocząć inwestycję — zauważa Szewczyk, który sam jest mieszkańcem Gutkowa od wielu lat.

O tym, że pieniądze na ul. Nowobałtycką będą, dowiedzieliśmy się już kilka miesięcy temu, kiedy to marszałek wynegocjował fundusze unijne na realizację trzech strategicznych projektów na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, wśród których znajduje się właśnie ul. Nowobałtycka.

Teraz obietnica zostanie przelana na papier. Jutro (czwartek 28 marca) marszałek Marcin Kuchciński podpisze porozumienie terytorialne raz wstępne umowy na realizację trzech strategicznych projektów pomiędzy samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a Partnerstwem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, które gwarantuje dofinansowanie do budowy ul. Nowobałtyckiej.

To już piąte porozumienie terytorialne pomiędzy samorządem województwa a partnerstwem gmin utworzonym na obszarze strategicznej interwencji. Czwartkowe porozumienie obejmie obszar MOF Olsztyna, na terenie którego znajdują się gminy: Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda, pozwoli na realizację trzech projektów strategicznych, ważnych nie tylko dla MOF Olsztyna, ale też całego regionu. Oprócz budowy ul. Nowobałtyckiej, porozumienie obejmie także budowę Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie i modernizację olsztyńskiego planetarium wraz z utworzeniem Habitatu Księżycowego

Łączna wysokość środków przeznaczonych w porozumieniu na finansowanie tych przedsięwzięć w ramach FEWiM wynosi ponad 45,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 2,6 mln euro z budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To łącznie 48,2 mln euro na inwestycje strategiczne dla MOF Olsztyna.

kg