British Museum pozywa b. pracownika oskarżanego o kradzież 1800 artefaktów

2024-03-26 22:31:31(ost. akt: 2024-03-26 22:34:26)

Autor zdjęcia: pix

Londyńskie British Museum złożyło we wtorek pozew przeciwko swojemu byłemu pracownikowi Peterowi Higgsowi, zarzucając mu kradzież lub zniszczenie co najmniej 1800 przedmiotów z kolekcji. Były kurator i ekspert od sztuki starożytnej Grecji miał wynosić zabytki i sprzedawać w internecie.
Higgsa zwolniono z pracy w lipcu 2023 r., gdy okazało się, że przez niemal dekadę z kolekcji muzeum zginęło, zostało skradzionych lub uszkodzonych ponad 1800 artefaktów, w tym starożytne monety, biżuteria i klejnoty.

Sędzia Heather Williams nakazała we wtorek Higgsowi ujawnić wszystkie informacje na temat tych przedmiotów. Zażądała też wydania danych kont byłego kuratora w serwisie aukcyjnym eBay i systemie płatności PayPal, którymi - według muzeum - miał się posługiwać do sprzedawania zabytków w internecie.

Mamy dowody na to, że Higgs sprzedawał skradzione z muzeum przedmioty przez ponad 10 lat, co najmniej 45 odbiorcom na całym świecie, a swoją działalność maskował, używając fałszywych imion, podrabiając dokumenty i manipulując muzealnymi rejestrami - zaznaczył prawnik British Museum Daniel Burgess.

Muzem udało się już odzyskać 356 eksponatów. W sprawie toczy się też policyjne śledztwo, ale Higgsowi nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów.

Były kurator przepracował w British Museum ponad dwie dekady, od 2021 r. pełnił obowiązki kierownika działu sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Mężczyzna odrzuca wszystkie zarzuty i zamierza bronić się przed oskarżeniami muzeum. Z powodu stanu zdrowia nie był obecny na wtorkowej rozprawie.

British Musem należy do najważniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Po nagłośnieniu w sierpniu ub.r. sprawy zaginionych zabytków dyrektor placówki Hartwig Fischer ustąpił ze stanowiska.(PAP)