Co zrobić, gdy zalejesz mieszkanie sąsiada? Sprawdź krótki przewodnik

2024-03-26 20:10:21(ost. akt: 2024-03-26 20:13:09)   Artykuł sponsorowany
Mieszkanie w bloku ma swoje wyraźne zalety. Za utrzymanie części wspólnych osiedla – odśnieżanie, remonty, utrzymanie czystości czy pielęgnację zieleni odpowiada spółdzielnia bądź wspólnota mieszkaniowa. W dłuższej perspektywie czasowej posiadacze mieszkań ponoszą niższe koszty utrzymania nieruchomości od właścicieli domów. Za niedogodność można natomiast uznać obecność sąsiadów. Szkody, które powstaną w Twoim lokalu mogą dość łatwo rozprzestrzenić się na mieszkania innych lokatorów. Klasycznym tego przykładem jest zalanie mieszkania sąsiada. Niestety taka sytuacja prędzej czy później może przydarzyć się każdemu. Sprawdź, co zrobić, kiedy mieszkanie Twojego sąsiada ulegnie zalaniu, być może z Twojej winy.

Zalane mieszkanie sąsiada? Upewnij się, po czyjej stronie leży wina


Gdy dojdzie do tej nieprzyjemnej awarii, pierwszym zadaniem jest zatrzymanie strumienia wody, która nierzadko zalewa więcej niż jeden lokal. Zagrożone jest mieszkanie sąsiadujące z Twoim, a przede wszystkim lokal usytuowany piętro niżej. Przelana wanna w Twojej łazience lub mocno przeciekający wężyk od pralki nie pozostawiają wątpliwości – to Ty odpowiadasz za awarię. Jednak zdecydowanie częściej źródło problemu pozostaje ukryte.

Na ścianach bądź suficie w mieszkaniu innego lokalu pojawiła się wilgoć lub na podłodze wytworzyła się kałuża, a sąsiad odwiedza Cię, by znaleźć źródło problemu, ale Twoje mieszkanie wydaje się zupełnie suche? W takiej sytuacji sprawdź wszystkie potencjalne przyczyny problemu, na przykład:

• pęknięty wężyk od pralki,
• długotrwale przeciekająca kabina prysznicowa,
• nieszczelna toaleta,
• uszkodzony odpływ z Twojej łazienki.

Źródło przecieku nadal nie zostało zidentyfikowane? Odsuń pralkę od ściany, a także meble w łazience i sąsiednich pomieszczeniach, by znaleźć ewentualne ślady awarii. Wilgoć, którą dostrzeżesz na ścianach lub podłodze może stanowić wyraźną podpowiedź, gdzie doszło do awarii, zależnie od konstrukcji budynku. 

Jeśli również w ten sposób nie uda się zidentyfikować przyczyny, jednak wiele wskazuje na to, że znajduje się ona na wysokości Twojego mieszkania, a lokal sąsiada wciąż jest zalewany, konieczne staje się wezwanie fachowca. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową, która jak najszybciej przyśle eksperta w celu wyjaśnienia sytuacji. Jeżeli w Twoim mieszkaniu nie ma śladów źródła zalania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiedzialność spoczywa właśnie na zarządcy budynku lub deweloperze.

Aby to potwierdzić, często konieczne bywa rozkucie ściany, co pozwoli dostać się do rury w pionie i ostatecznie przyjrzeć się ewentualnemu przeciekowi. Przyczyną może być jednak nie tylko pęknięta rura, ale również uszkodzony dach budynku. Zadaniem administratora powinno być jak najszybsze zidentyfikowanie usterki i jej likwidacja, natomiast osobną kwestię stanowi odpowiedzialność finansowa. 

Sprawdź, kto ponosi odpowiedzialność finansową


Zalane mieszkanie sąsiada nie zawsze wynika z Twojej winy. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że jeśli źródło przecieku pochodzi z Twojego mieszkania, to Ty musisz pokryć koszty usunięcia usterki oraz remontu. Zdarzenia, które pojawią się w pionie dotyczą z kolei administratora budynku. Oto klasyczne przykłady odpowiedzialności właściciela mieszkania oraz zarządcy.

Twoja odpowiedzialność finansowa za zalanie sąsiada – przykłady:


• przeciekanie armatury łazienkowej lub prysznica;
• zalanie poprzez niedomknięte w trakcie intensywnych opadów okno;
• wyciek wody z pralki bądź zmywarki, na przykład z pękniętego wężyka;
• przelanie wanny, zlewu lub umywalki w Twoim mieszkaniu;
• stłuczenie akwarium lub innego dużego pojemnika z wodą. 

Odpowiedzialność zarządcy budynku za zalanie mieszkania:


• Uszkodzona rura odpływowa w pionie, na przykład na skutek korozji lub nierzetelnie wykonanego remontu;
• Przeciekanie dachu ze względu na zaniedbania zarządcy budynku lub dewelopera.

OC w życiu prywatnym a zalanie sąsiada


Nieumyślne zalanie mieszkania sąsiada wydaje się mało realną perspektywą, dopóki nie przytrafi się właśnie Tobie. Tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi podczas prania, aby nie dostrzec skutków pękniętego wężyka, który jest przecież częścią eksploatacyjną i nie jest wykonany z najsolidniejszych na świecie materiałów. Niektóre awarie przytrafiają się “złośliwie” w czasie, gdy udajesz się na urlop.

W najgorszym wariancie zalane z Twojej winy mieszkanie sąsiada narazi Cię na naprawdę duży wydatek. Nierzadko pokaźne koszty wiążą się z samym usunięciem usterki, zwłaszcza gdy wymaga ono rozkuwania ścian wraz z pokrywającymi je płytkami, osuszania, a być może nawet wymiany mebli, pralki i armatury łazienkowej. Jeśli te same prace należy wykonać w mieszkaniu sąsiada, koszty wzrastają podwójnie, przy czym nie możesz odłożyć ich na później, bo przecież lokator sąsiedniego mieszkania lub znajdującego się poniżej jest tylko Bogu ducha winną ofiarą incydentu.

Na szczęście niezależnie od przyczyny usterki i wartości szkód, Twój budżet nie musi ucierpieć. Zalane mieszkanie sąsiada to jedno z popularnych zdarzeń objętych ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. Polisa obejmuje wszystkie nieumyślne szkody materialne wyrządzone przez Ciebie i członków Twojej rodziny, a także ewentualne zasądzone szkody moralne.

Co z Twoim zalanym lokalem? Na taką okazję również możesz go ubezpieczyć i w razie usterki i oczekiwać nie tylko pokrycia kosztów jej usunięcia, ale również fachowej pomocy w ramach Assistance.

Jeśli wydaje Ci się to zbędnym wydatkiem, zajrzyj na stronę Balcia Insurance. Towarzystwo oferuje doskonale skonstruowane polisy OC oraz ubezpieczenia domu, których ceny zaczynają się już od kilku złotych miesięcznie. Czy warto ponosić zbędne ryzyko?

Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?


Jeśli Twoje mieszkanie jest ubezpieczone lub korzystasz z OC w życiu prywatnym, pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić szkodę ubezpieczycielowi i dokładnie ją opisać. Przyspieszy to wypłatę świadczeń i likwidację szkody. W przypadku polisy OC i zalania mieszkania sąsiada, możesz dokonać zgłoszenia samodzielnie. Najwygodniej zrobić to online.

Zabezpiecz się na każdą ewentualność, by w razie nieszczęśliwego zdarzenia, Twój domowy budżet nie został zrujnowany!