Sybiraków cały czas czeka na remont. Kiedy się go doczeka?

2024-03-26 18:14:37(ost. akt: 2024-03-26 17:16:30)
Wyrwa na ul. Sybiraków

Wyrwa na ul. Sybiraków

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To jedna z gorszych, bardziej dziurawych ulic w Olsztynie. Od lat kierowcy czekają na remont al. Sybiraków. Ale nic się nie zmienia, a łat przybywa. Kiedy możemy doczekać się konkretnych działań?
Al. Sybiraków ma zaledwie 800 metrów, a jej stan z roku na rok jest coraz gorszy. Do złego stanu nawierzchni dokładają się też mrozy, które kruszą asfalt, tworząc dziury. Czy jest szansa na remont tej drogi? W październiku 2015 roku prezydent Olsztyna podpisał umowę na projekt przebudowy al. Sybiraków. W planach miało być nie tylko położenie nowej nawierzchni, ale również budowa ścieżek rowerowych, buspasów i parkingu na blisko 250 samochodów. Wówczas brano też pod uwagę dociągnięcie do tej części miasta linii tramwajowej. Przetarg na dokumentację wygrała włoska firma, która okazała się lepsza od trzech innych konkurentów, którzy starali się o kontrakt. Włosi mieli przedstawić aż 4 warianty przebudowy al. Sybiraków. I na tym się skończyło. Lata mijają, a dziur i frustracji przybywa.

— Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, w miarę możliwości finansowych prowadzi prace na przedmiotowej ulicy mające na celu zapewnienie jej przejezdności oraz podnoszące bezpieczeństwo uczestników ruchu. Tylko w marcu bieżącego roku na al. Sybiraków usunięte zostały ubytki w jezdni, a koszt zrealizowanych prac wyniósł ponad 77 tys. zł. Prace te będę kontynuowane — mówi Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT. — Kompleksowy remont przedmiotowej ulicy, a jedynie taki zapewniłby trwałą poprawę stanu nawierzchni, to zadanie inwestycyjne, które wykracza poza możliwości finansowe ZDZiT w Olsztynie. Przypominam także, że kompleksowy remont al. Sybiraków zakłada inwestycja pn. „Przebudowa al. Sybiraków w Olsztynie wraz ze skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego”. Projekt inwestycji został przygotowany i analizowane są różne warianty pozyskania środków na sfinansowanie ww. zadania.

Jakie są szanse na jego realizację?


— To zależy od możliwości pozyskania finansowania projektu. W tym roku nie był przewidziany do realizacji — odpowiada Patryk Pulikowski, rzecznik olsztyńskiego ratusza.

Przy al. Sybiraków, na stadionie Warmii, ma powstać Olsztyńskie Centrum Piłki Nożnej. Ma to być unikatowy obiekt nie tylko w skali województwa, ale także całej Polski. Powstaną tu cztery pełnowymiarowe boiska (2 trawiaste i 2 ze sztuczną nawierzchnią) z zapleczem technicznym i parkingami. Termin realizacji inwestycji nie jest jeszcze znany. Czy będzie to szansa dla remontu al. Sybiraków?

ar