Przenoszą się całymi rodzinami. Polacy masowo przeprowadzają się do innych państw

2024-03-24 12:43:18(ost. akt: 2024-03-24 12:59:39)

Autor zdjęcia: Mantas Hesthaven on Unsplash

Coraz więcej rodzin decyduje się na przeniesienie się za granicę, co stanowi reakcję na różnorodne czynniki, nie tylko związane z rynkiem nieruchomości.
Portal money.pl informuje o zauważalnym trendzie mieszkaniowym wśród Polaków. Czy przyczyną jest bezpieczeństwo, a może chodzi jedynie o kwestie materialne?

Ceny nieruchomości stale rosną. Ten trend skłania Polaków do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla lokowania swoich oszczędności. Coraz więcej rodzin decyduje się na przeniesienie się za granicę, co stanowi reakcję na różnorodne czynniki, nie tylko związane z rynkiem nieruchomości.

Według danych Biura Maklerskiego Pekao, Hiszpania nadal pozostaje jednym z najczęstszych celów nabywania nieruchomości przez Polaków. W 2022 roku obserwowano gwałtowny wzrost zakupów mieszkań w tym kraju, a tendencja ta utrzymuje się także w kolejnych latach. Bankowcy zauważają, że wiele transakcji odbywa się bez udziału kredytu hipotecznego, co świadczy o znacznym kapitale zgromadzonym przez kupujących.

Wzrost zainteresowania nieruchomościami za granicą wynika nie tylko z cen, ale także z chęci całkowitej zmiany otoczenia życiowego. Coraz więcej osób decyduje się na radykalny krok, opuszczając Polskę i przenosząc się do nowego kraju wraz z rodziną. Taka decyzja może być podyktowana możliwościami zawodowymi, jak również pragnieniem zmiany trybu życia i otoczenia.

Radosław Szerszyński z agencji Esphouses.pl, zajmującej się pośrednictwem w zakupie nieruchomości w Hiszpanii, zauważa, że wśród klientów można wyróżnić dwie główne grupy. Pierwsza to osoby pracujące w branży IT, które mogą pracować zdalnie, a więc nie są związane z konkretnym miejscem zamieszkania. Drugą grupę stanowią zamożni emeryci, którzy szukają nowych możliwości życiowych poza granicami Polski.

Wielu Polaków decyduje się na zakup apartamentów w Hiszpanii, przede wszystkim ze względu na stosunkowo atrakcyjne ceny w porównaniu z polskim rynkiem. Za kwotę, za którą można kupić niewielkie mieszkanie w Polsce, można stać się właścicielem przestronnego apartamentu w Hiszpanii, często zlokalizowanego w pobliżu morza.

Oprócz Hiszpanii, Polacy coraz częściej zwracają uwagę na inne kraje. Bułgaria staje się coraz bardziej atrakcyjna ze względu na stosunkowo niskie ceny nieruchomości oraz perspektywy inwestycyjne. Chorwacja i Cypr Północny również znajdują się na liście preferowanych lokalizacji, choć wymagają nieco wyższych nakładów finansowych.

Warto jednak pamiętać, że proces zakupu nieruchomości za granicą wymaga dokładnego zrozumienia procedur i wymagań prawnych danego kraju. Wiele osób korzysta z usług agencji pośrednictwa nieruchomości, które pomagają w załatwieniu wszystkich formalności.

Decyzja o przeniesieniu się za granicę może być trudna i wymaga starannego przemyślenia, ale dla wielu Polaków stanowi ona szansę na nowe możliwości zawodowe, jak również na poprawę standardu życia i jakości otoczenia.

źródło: money.pl