Wsparcie dla rodziców na rynku pracy

2024-03-22 16:33:57(ost. akt: 2024-03-22 16:39:46)

Autor zdjęcia: pix

W toku współpracy z organizacjami, które w swoich wartościach mają wspieranie różnych grup pracowników, zależnie od potrzeb, Fundacja Mamo Pracuj zebrała szereg rozwiązań, które dedykowane są pracującym rodzicom. Dlaczego tej grupie, a nie innej?
Fundacja Mamo Pracuj od wielu lat wspiera kobiety i rodziców w ich rozwoju zawodowym i łączeniu pracy z życiem prywatnym.

Co ważne, pracuje z pracodawcami, którzy są otwarci na zatrudnianie rodziców, realnie wspierając ich w godzeniu dwóch ważnych ról życiowych: roli rodzica i roli pracownika.

Pracujący rodzice to:

Zarówno rodzice malutkich dzieci (chorujących kilkanaście razy w roku), jak i rodzice dzieci szkolnych (których lekcje kończą się lub zaczynają np. o 11:00);
To też rodzice nastolatków czy już całkiem dorosłych dzieci, którzy często szukają dla siebie nowych dróg rozwoju – mają za sobą kilka/kilkanaście lat doświadczenia zawodowego, więc są świetnymi ekspertkami/ekspertami.
Kobiety w ciąży i przyszli ojcowie oraz osoby leczące niepłodność;
Rodzice adopcyjni;
Matki lub ojcowie na urlopach macierzyńskich, tacierzyńskich, rodzicielskich czy wychowawczych;
Samodzielni rodzice;
Matki (i coraz częściej ojcowie) wracający do pracy po dłuższej przerwie.

Czym jest Sieć Pracodawców Przyjaznych Rodzicom?
Jakie działania podejmują pracujący rodzice w celu zachowania work-life balance?
Niemal wszyscy pracownicy (dokładnie 99 procent osób), którzy pełnią obowiązki opiekuńcze, podejmują różnorakie działania, aby zapewnić sobie możliwość zachowania niezbędnego work–life balance (równowagi praca–życie osobiste). I o ile ta informacja jest właściwie oczywista, o tyle rozwiązania stosowane przez pracowników-rodziców mogą stanowić cenne źródło wiedzy i inspiracji dla polityki benefitów w firmie.
Pobierz raport!
Dlaczego warto wspierać pracowników-rodziców?
Wśród argumentów przemawiających za wspieraniem pracowników, będących rodzicami, warto wskazać:

Wzrost efektywności organizacji, przede wszystkim dzięki wzrostowi zaangażowania pracowników i ich motywacji.
Wzrost zaufania, a także lojalność obserwowana jest wśród pracowników otrzymujących zrozumienie i różnego rodzaju wsparcie ze strony pracodawcy.
Zadowolenie pracowników z pracy ma wpływ na tzw. employee advocacy i rekomendacje pracowników. A dzięki temu firma może skutecznie przyciągać nowych, wartościowych kandydatów i w efekcie pracowników.

Fundacja Mamo Pracuj, red.