Dobromiejski szpital ma imię i nową pracownię

2024-03-23 09:30:29(ost. akt: 2024-03-22 15:36:24)
Patronem szpitala w Dobrym Mieście został dr Jerzy Pióro

Patronem szpitala w Dobrym Mieście został dr Jerzy Pióro

Autor zdjęcia: Fot. Powiat Olsztyński / Monika Nowakowska

Dobra wiadomość dla pacjentów z gminy Dobre Miasto i okolic. W dobromiejskim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej otwarta została pracownia endoskopii. Szpitalowi nadano też imię dr. Jerzego Pióro.
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście to jeden z dwóch szpitali prowadzonych przez powiat olsztyński. W strukturze placówki są zakłady opiekuńczo-lecznicze i szpitalna interna, poradnie z pracowniami diagnostycznymi, laboratorium medyczne i zespół ratownictwa medycznego. Teraz została otwarta tu pracownia endoskopii, dzięki czemu chorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do diagnostyki chorób układu pokarmowego.

— Nasz szpital świadczy usługi pacjentom z gminy Dobre Miasto oraz z gmin ościennych. Do tej pory musieli oni jeździć na badania do innych miejscowości, np. Olsztyna — mówił na otwarciu nowej pracowni Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Teraz zbadają się bliżej miejsca zamieszkania. W dodatku bez długich kolejek oczekiwania, bo pracownia dopiero rozpoczyna działalność. Z usług pracowni będą mogli skorzystać pacjenci szpitalni, ale także – w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – pacjenci ambulatoryjni ze skierowaniem od lekarza rodzinnego.

Jak wyjaśniła Agnieszka Jarzębińska, dyrektor ZZOZ w Dobrym Mieście, przede wszystkim wykonywane będą gastroskopia i kolonoskopia.
— To ważne badania profilaktyczne w zakresie nowotworów układu pokarmowego, które są drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce — podkreśliła dyrektor Jarzębińska. — Pracownia została wyposażona w zestaw endoskopowy składający się z toru wizyjnego z endoskopami, diatermii z argonem, szafy endoskopowej i systemu archiwizacji oraz w myjnię endoskopową.

Pracownia endoskopii kosztowała prawie 1,8 mln zł. Duża część pieniędzy, bo prawie 830 tys. zł, pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i z budżetu powiatu olsztyńskiego, który przekazał 751 tys. zł. Ponadto w kosztach zakupu partycypowały gminy: Dobre Miasto (103 tys. zł), Świątki (22 tys. zł) i Orneta (15 tys. zł). Dodatkowo szpital pozyskał też środki z Niepublicznego Zakładu Rehabilitacji VITAREH (70 tys. zł) i firmy MEBELMAX (10 tys. zł).

Otwarcie pracowni endoskopii zbiegło się z nadaniem imienia ZZOZ w Dobrym Mieście. Patronem szpitala został dr Jerzy Pióro, specjalista chirurg, dyrektor placówki w latach 1972-1987. Dzięki jego staraniom dobromiejska jednostka została usamodzielniona po wydzieleniu ze struktur szpitala w Lidzbarku Warmińskim.

— Dobromiejska służba zdrowia wiele zawdzięcza dyrektorowi Jerzemu Pióro, który całe swoje życie zawodowe poświęcił pacjentom. Nie tylko rozbudował tutejszy szpital, ale był też świetnym lekarzem chirurgiem i dobrym człowiekiem. Dlatego jako Rada Społeczna ZZOZ wyszliśmy z inicjatywą nazwania jego imieniem placówki i uzyskaliśmy akceptację mieszkańców Dobrego Miasta i Rady Powiatu w Olsztynie — powiedział Jarosław Wolak, przewodniczący Rady Społecznej ZZOZ.

W uroczystościach wzięli udział m.in. dawni współpracownicy dyrektora Pióro, a także byli dyrektorzy ZZOZ. Gościem honorowym była Jadwiga Pióro, małżonka byłego dyrektora i teraz patrona dobromiejskiej placówki.

opr. am