Robert Szewczyk o planach na starówkę i wyprowadzeniu Aresztu Śledczego z centrum Olsztyna [PROGRAM]

2024-03-22 13:07:42(ost. akt: 2024-03-22 14:44:56)

Autor zdjęcia: Robert Szewczyk/Facebook

Jednym z wyzwań, z jakimi będzie musiał zmierzyć się nowy prezydent Olsztyna jest ożywienie Starego Miasta i okolic centrum. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk przedstawił dziś (piątek 22 marca) plan konkretnych działań, które podejmie po objęciu prezydentury. Jednym z nich jest wyprowadzka Aresztu Śledczego z centrum Olsztyna.
Kampania prezydencka w Olsztynie trwa w najlepsze. Do wyborów samorządowych zostały nieco ponad dwa tygodnie, a kandydaci ogłaszają swoje programy i wizje miasta, które będą realizować po wyborach.

Jednym z bardziej ambitnych, ale także angażujących haseł jest wyprowadzenie Aresztu Śledczego z centrum Olsztyna. Zabytkowy budynek, który jest odgrodzony ogromnym murem nie jest najlepszą wizytówką miasta wojewódzkiego. Pomysł jego wyniesienia z al. Piłsudskiego zaproponował kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk, który odbył już rozmowy w Ministerstwie Sprawiedliwości, które są początkiem tego ambitnego planu.

Musimy przywrócić do życia centrum miasta i starówkę — mówi Robert SzewczykJednym z elementów, które są nieodłącznie kojarzone ze ścisłym centrum Olsztyna jest Areszt Śledczy - stary, ponury, pruski gmach więzienia, który gdy powstawał, był na obrzeżach miasta, a dziś jest w jego centrum. Rozmawiałem niedawno z wiceministrem sprawiedliwości Arkadiuszem Myrchą, który jest mieszkańcem Torunia i ma podobny problem ze swoim miastem, w którym też jest podobne, stare, pruskie więzienie. Dziś zależy nam na tym, żeby wyprowadzić areszt poza granice Olsztyna. Rozmawialiśmy o tym z panem ministrem i będziemy wracać do tej sprawy szukając rozwiązań, ponieważ bardzo nam na tym zależy — podkreśla kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Olsztyna.


Jaką rolę będzie pełnił zabytkowy budynek po wyprowadzce z niego Aresztu Śledczego? — Chciałbym, żebyśmy nazwali to roboczo "Centrum Wolności". Razem z mieszkańcami określimy funkcję tego budynku — mówi Robert Szewczyk. Kandydat KO przyznaje, że jest zwolennikiem pomysłu powstania w tym miejscu centrum organizacji pozarządowych, jednak przyznał, że podczas jego rozmów z mieszkańcami pojawiały się także koncepcje stworzenia tu centrum kultury, muzeum sztuki współczesnej czy muzeum sztuki młodych artystów. — Wyprowadzenie tego aresztu i zniszczenie tego brzydkiego, pstrokatego muru będzie impulsem do dalszego rozwoju naszego miasta, ale także Starego Miasta. Rozszerzmy jego granice i jego oddziaływanie kulturowe — zapewnia kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Olsztyna.

Fot. Robert Szewczyk/Facebook

Robert Szewczyk przedstawił także szereg rozwiązań, które poprawią funkcjonowanie Starego Miasta i przywrócą na nim życie. — To zadaniem miasta jest organizowanie wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowym, które razem stworzą atrakcyjną i dostępną ofertę. Ta dostępność musi polegać na tym, żeby ich znaczna większość była bezpłatna. Zadbajmy o darmowe i bezpłatne wydarzenia dla wszystkich olsztynian. To zdanie miasta: bogate i ciekawe Olsztyńskie Lato Artystyczne, które będzie tworzone we współpracy i dialogu z przedsiębiorcami, restauratorami i organizacjami pozarządowymi. Podobnie jak Jarmark Świąteczny i Wielkanocny, które muszą stale odbywać się na Starym Mieście - tam jest ich miejsce. Aby ta współpraca przebiegała sprawnie powołam Menadżera Starego Miasta. Osobę, która będzie w stałym kontakcie z przedsiębiorcami, trzecim sektorem, mieszkańcami i prezydentem. Jej zadaniem będzie rozwiązywanie problemów i szukanie nowych pomysłów na rozwój Starego Miasta i centrum Olsztyna — zapowiada Robert Szewczyk.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zapowiada również odbudowanie sceny Staromiejskiej, która będzie ogólnodostępna. Robert Szewczyk również podkreśla, że komunikacja miejska będzie dostosowana do potrzeb mieszkańców odwiedzających Stare Miasto.

Musimy uczytelnić rondellę przed Wysoką Bramą. Ten projekt to nie tylko zagospodarowanie wykopaliska, ale także nowoczesne parkingi i urządzenia sanitarne, które polepszą funkcjonowanie na Starym Mieście. Są na to pieniądze unijne, a my wiemy jak je pozyskać, bo mamy w tym ogromne doświadczanie — podkreśla Robert Szewczyk.

Kandydat KO ma również na uwadze zagospodarowanie budynków po PTTK, które przeszły na własność gminy Olsztyn. Ich przeznaczanie również ma zostać uzgodnione na podstawie dialogu społecznego. — To powinna być i będzie jedna z atrakcji turystycznych Olsztyna i wizytówka naszego miasta — zapowiada Robert Szewczyk.

Ściągniemy do Olsztyna wydarzenia najwyższej ligi. Wrócimy na mapę najważniejszych wydarzeń w Polsce. Zrobiliśmy już wiele kroków ku temu. Odbudujemy silną marką Olsztyna — mówi kandydat KO.

Fot. Robert Szewczyk/Facebook

Robert Szewczyk podkreśla, że jest zwolennikiem wprowadzenia w Olsztynie uchwały krajobrazowej, która uporządkuje szyldy, banery i reklamy w całym mieście, a zwłaszcza w obrębie centrum i historycznych części takich jak Stare Miasto. — Musimy uporządkować estetykę w naszym mieście. Wszystkich nas drażnią ogromne, kolorowe banery i wszechobecna "szyldoza". Chciałbym, żeby to była jedna z pierwszych rzeczy, jaką się zajmiemy w nowym samorządzie Olsztyna. Jej wprowadzenie, podobnie jak reszta moich decyzji odbędzie się w dialogu z mieszkańcami i branżą reklamową, bo tylko w ten sposób mamy pewność, że będzie ona dobrze przyjęta i respektowana — zauważa Robert Szewczyk.

Karol Grosz