Legionella w Szpitalu Powiatowym w Nowym Dworze Mazowieckim

2024-03-22 09:00:22(ost. akt: 2024-03-22 00:43:13)

Autor zdjęcia: PAP

W Szpitalu Powiatowym w Nowym Dworze Mazowieckim wykryto obecność pałeczek Legionelli podczas corocznych badań wody. Sprawą zajął się Sanepid.
Jak podał lokalny portal internetowy 12 marca w Szpitalu Powiatowym w Nowym Dworze Mazowieckim wykryto obecność pałeczek Legionelli podczas corocznych badań wody. Sprawą zajął się Sanepid.

Wykrycie pałeczek Legionelli, bakterii potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego, skutkowało natychmiastowym działaniem władz szpitala. Rafał Gołębiewski, kierownik działu technicznego Nowodworskiego Centrum Medycznego, podkreślił, że podjęto decyzję o wyłączeniu wody ciepłej z sieci wodociągowej oraz rozpoczęciu procesów dezynfekcyjnych.

Zakaz korzystania z pryszniców oraz ciepłej wody z sieci wodociągowej został nałożony, aby zminimalizować ryzyko narażenia personelu oraz pacjentów na potencjalne zagrożenie związaną z obecnością pałeczek Legionelli. Jednakże personel medyczny oraz pacjenci nie zostali pozbawieni możliwości korzystania z wody - nadal dostępna jest woda zimna, którą można również podgrzać.

Obecnie trwają intensywne prace nad dezynfekcją sieci wodociągowej, która ma na celu całkowite wyeliminowanie obecności bakterii Legionelli. Szpital podejmuje wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pacjentów oraz personelu medycznego.

Najnowsze wyniki badań po przeprowadzonej pierwszej dezynfekcji sieci wodociągowej zostaną ogłoszone w najbliższy poniedziałek. Oczekuje się, że sytuacja w szpitalu powiatowym w Nowym Dworze Mazowieckim wróci do normy.

Warto podkreślić, że sytuacje tego typu przypominają o konieczności regularnych kontroli i utrzymania wysokich standardów higieny w placówkach medycznych.


źródło: wirtualnynowydwor.pl