W Radomiu powstanie duży terminal przeładunkowy

2024-03-21 20:16:31(ost. akt: 2024-03-21 20:21:01)

Autor zdjęcia: Anja Bauermann on Unsplash

Firma TG Park Północ planuje wybudowanie w Radomiu nowoczesnego terminala przeładunkowego i hal magazynowych. Zdaniem inwestora dzięki temu przedsięwzięciu powstanie około 800 nowych miejsc pracy, a Radom stanie się ważnym na mapie Europy węzłem logistycznym.
Firma TG Park Północ planuje wybudowanie w Radomiu nowoczesnego terminala przeładunkowego i hal magazynowych. Zdaniem inwestora dzięki temu przedsięwzięciu powstanie około 800 nowych miejsc pracy, a Radom stanie się ważnym na mapie Europy węzłem logistycznym.

Nowe obiekty powstaną w północnej części Radomia, na zakupionym przez inwestora terenie dawnej ciepłowni przy ul. Energetyków oraz na gruntach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie (w sumie na powierzchni 45 ha). "Inwestycja będzie obejmować użytkowanie znajdującej się na tym terenie bocznicy kolejowej. Planujemy budowę pięciu torów o łącznej długości 3800 m" – poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej pełnomocnik inwestora Agnieszka Pastuszka.

Powstanie także m.in. plac przeładunkowy i hale przeładunkowe, budynek naprawy taboru kolejowego, myjnia kontenerów wraz z warsztatem, budynki biurowe i infrastruktura towarzysząca. Projekt zakłada budowę 9 hal magazynowych wysokiego składowania o łącznej powierzchni 100 tys. m kw. Na dachach obiektów znajdować się będą instalacje fotowoltaiczne. W ramach przedsięwzięcia inwestor zaplanował także doki załadunkowe, bramy zerowe oraz parkingi i place manewrowe.

Prace przy budowie terminala przeładunkowego mają ruszyć w III lub IV kwartale br., a pierwsi najemcy, jak zapowiada TG Park Północ, będą mogli z niego korzystać już w przyszłym roku.

Jak podkreślił prezydent Radomia Radosław Witkowski, rejon ulicy Energetyków to kolejny, po Gołębiowie, Wośnikach czy Wólce Klwateckiej obszar, w którym będzie tworzona strefa gospodarcza. W związku z inwestycją miasto planuje przygotowanie w tym rejonie nowego układu drogowego.

Według wiceprezydent Radomia Katarzyny Kalinowskiej, inwestycja planowana w nowotworzonej strefie gospodarczej z pewnością wykorzysta potencjał radomskiego lotniska. "Z drugiej strony idealnie wpisuje się w obszar rozwijanego w Radomiu kształcenia dualnego" – zaznaczyła wiceprezydent. Spółka planuje zatrudnienie ok. 800 osób, głównie specjalistów z branży logistyki i transportu, a także pracowników obsługi administracyjnej i klientów.

Pierwszym projektem TG Park w Radomiu był własny kompleks hal, który powstał przy ul. Samorządowej. Park znajduje się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej i składa się z czterech hal budowanych w systemie BTS (system realizowania hal w ścisłym uzgodnieniu z klientem), o łącznej powierzchni 40 tys. m kw.


red./PAP