Lepsza informacja dla pasażerów na trasie Nidzica – Działdowo?

2024-03-20 08:27:30(ost. akt: 2024-03-20 08:29:04)

Autor zdjęcia: PKP PLK

Podróżni korzystający z pociągów na linii z Działdowa do Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) zyskają więcej aktualnych informacji o kursowaniu składów na tej trasie, m.in. dzięki zamontowaniu wyświetlaczy na peronach.
PKP PLK poinformowały o podpisaniu umowy na realizację zadania pn. "Przeniesienie sterowania stacją Nidzica do LCS Działdowo wraz z zabudową urządzeń komputerowych i dostosowaniem nastawni Nidzica do zdalnego sterowania”, o wartości blisko 46 mln zł netto. To kolejna inwestycja na zmodernizowanej w latach 2017-2020 linii kolejowej nr 216 Działdowo – Olsztyn Główny.

Na stacji Nidzica oraz na przystankach Zakrzów-Sarnowo, Kozłowo i Wietrzychowo zbudowane zostaną urządzenia systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. We wszystkich lokalizacjach zamontowane zostaną megafony i zegary, a w Nidzicy dodatkowo wyświetlacze. System zapewni podróżnym bieżące informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów - przekazały w komunikacie PKP PLK.

Na stacji Nidzica zainstalowane zostaną nowe urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym. Umożliwi to przeniesienie sterowania ruchem do lokalnego centrum sterowania Działdowo, co usprawni podróże koleją na tej trasie.

Podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na dwóch przejazdach kolejowo-drogowych w Nidzicy. Na skrzyżowaniach torów z ulicami Działdowską i Olsztyńską wymienione zostaną rogatki, sygnalizatory oraz nawierzchnia, dzięki czemu kierowcy przejadą przez tory sprawniej.

PLK S.A. podpisały umowę na realizację prac z konsorcjum firm Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. oraz Alstom Polska S.A. Zakończenie zadania planowane jest w III kwartale 2025 r. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach projektu pn. "Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów – etap V” ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). (PAP)

autor: Marcin Boguszewski