Na początkujących terytorialsów czekał pierwszy sprawdzian. Żołnierze zaliczyli pętlę taktyczną w Giżycku

2024-03-15 14:30:13(ost. akt: 2024-03-15 14:39:24)

Autor zdjęcia: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Ochotnicy z Warmii i Mazur, którzy niedawno rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem ukończyli swój pierwszy żołnierski egzamin. Pętla taktyczna weryfikuje wiedzę i umiejętności, które żołnierze nabywali w trakcie 16-dniowego szkolenia. Jest to test sprawdzający nie tylko zdolności indywidualne żołnierzy, ale także umiejętność działania w zespole.
Pętla taktyczna prowadzona była pod czujnym okiem instruktorów z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze wykonywali szereg zadań z zakresu taktyki, poprawnego posługiwania się bronią, podstaw ratownictwa pola walki, łączności  a także terenoznawstwa.

Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Nie zabrakło również wyzwań sprawdzających tężyznę fizyczną i wytrzymałość egzaminowanych. Każdej sekcji towarzyszył instruktor nazywany „duchem”, który monitorował przebieg egzaminu, a także oceniał umiejętności i reakcje szkolonych.

Żołnierski trud, wysiłek i towarzyszące im zmęczenie, rekompensowała szkolonym satysfakcja z dobrze wykonanego zadania.

Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

— 16- nastka na pewno była dla mnie dużym wyzwaniem. Szkolenie wymagało ode mnie by zmierzyć się z różnymi przeciwnościami i słabościami, ale nic nie daje większej satysfakcji niż pokonywanie własnych granic. Dałam radę. Teraz jestem dumna, że w tych trudnych czasach noszę mundur Wojska Polskiego —zauważyła szer. Monika, która zdecydowała się na mundur.

Motywacji by podjąć się wyzwania było wiele. Chęć spełnienia patriotycznego obowiązku wobec Ojczyzny jednak szczególnie wybrzmiewała w wypowiedziach żołnierzy jedna myśl.

Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

— Postanowiłem wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej ponieważ chciałem mieć przeszkolenie wojskowe. Leży mi na sercu dobro naszej Ojczyzny. 16-dniowe szkolenie było fajną przygodą. Pętla taktyczna była sprawdzianem naszych umiejętności — dodał szer. Artur.

Szkoleni na co dzień wykonują różne zawody. Łączy ich troska o bezpieczeństwo Ojczyzny.  W grupie 40 uczestników „16-nastki” są między innymi nauczyciele, pracownicy administracji, przedsiębiorcy i informatycy. Ponad połowę żołnierzy stanowią kobiety.

Zwieńczeniem trudu szkoleniowego będzie uroczysta przysięga. Słowa jej roty żołnierze wypowiedzą w Gołdapi, 16 marca o godz. 09:00 w obiekcie koszarowym 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Nowo zaprzysiężeni żołnierze służbę kontynuować będę w jednostkach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Na Warmii i Mazurach służy około 3,5 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej zasilając tym samym szeregi 4W-MBOT i podległe jej jednostki w Olsztynie, Braniewie, Morągu, Giżycku i Ełku.

Tekst: Zespół prasowy 4W-MBOT