Ci uczniowie znają Biblię na wylot. 13. diecezjalny konkurs biblijny w Olsztynie

2024-03-17 08:00:00(ost. akt: 2024-03-15 14:34:08)
W sobotę odbył się diecezjalny etap konkursu.

W sobotę odbył się diecezjalny etap konkursu.

Autor zdjęcia: Tadeusz Bułak

W 13. diecezjalnym konkursie biblijnym wzięło udział blisko 2,4 tys. uczniów. Do etapu szkolnego zakwalifikowało się 345 z nich. W finale diecezjalnym uczestniczyło 116, a dziesięcioro zakwalifikowało się do finału krajowego, który w maju odbędzie się w Rumii.
Aula Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie została opanowana przez młodych znawców Biblii. Ponad setka uczniów z terenu całej diecezji przyjechała zmierzyć się ze sobą w Wojewódzko-Metropolitalnym Konkursie Biblijnym im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda „Księga Wyjścia”.

— Uczniowie startowali w dwóch kategoriach wiekowych i trzeba przyznać, że byli świetnie przygotowani — mówi Agnieszka Bułak, koordynator konkursu z Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. — Sam konkurs jest czteroetapowy. Ostatni etap ogólnokrajowy odbędzie się w pierwszej połowie maja w Rumi, a naszą diecezję będą tam reprezentowali ci, którzy zwyciężyli w piątek (8 mara) w Olsztynie — dodaje.

Zwycięzcy olsztyńskiego etapu konkursu musieli wykazać się wiedzą, odpowiadając na często bardzo szczegółowe pytania dotyczące treści biblijnej Księgi Wyjścia. Z informacji, do których udało się dotrzeć „Gazecie Olsztyńskiej”, wynika, że najwięcej trudności młodzi katolicy mieli z wymienieniem imion braci Józefa i z odpowiedzią na pytanie, czy Mojżesz podczas przeprowadzania Ludu Wybranego przez Morze Czerwone nad wodą wyciągnął rękę, czy laskę. Jednak wielu uczestników konkursu można już z powodzeniem określić jako znawców Biblii, którzy nie mają najmniejszych problemów nawet z cytowaniem jej fragmentów. Najlepiej świadczy o tym fakt, że zwycięzcy konkursu zebrali maksymalne ilości punktów, które były do zdobycia.

— Dla starszych klas, w kategorii 7-8 w maksimum wynosiło 46 punktów, dla młodszych uczestników z klas 4-6 to było 35 punktów — relacjonuje Agnieszka Bułak.

Zwyciężczynią w kategorii klas 4-6 okazała się Balbina Żegota ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Szafera w Ełku. Drugie miejsce zajął Bartosz Kasperowicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Ziemi Braniewskiej w Braniewie, a trzecie Zuzanna Marzec z Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Fabianowie Słomce ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. F. Nowowiejskiego w Kętrzynie.

W starszej kategorii zwycięzcą okazał się Jan Wierzbicki z Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu. Uczeń tej samej szkoły Marcin Łucki zajął trzecią lokatę, a Maria Batko, także ze szkoły pijarów z Elbląga, otrzymał wyróżnienie. Drugie miejsce uzyskał Jan Filipkowski ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie. Kolejne z wyróżnień przypadło Zofii Kłak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie.

Zapytaliśmy organizatorkę, czy odpowiedziałby na wszystkie pytania, na które odpowiadali uczniowie. Agnieszka Bułak stwierdziła, że odpowiedziałaby na większość z nich, choć przy niektórych musiałaby się dłużej zastanowić. Test był rozwiązywany we wszystkich diecezjach uczestniczących w konkursie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizatora olsztyńskiej edycji zmagań o palmę pierwszeństwa wiedzy na temat Księgi Wyjścia na tym wstępnym, pierwszym etapie konkursu uczestniczyło w naszej diecezji aż 2400 młodych osób. Do drugiego etapu doszło 345 uczniów. Do Olsztyna przyjechało 116 zwycięzców eliminacji szkolnych z 130 szkół regionu. Do udziału w finale krajowym, który odbędzie się 11 maja w Rumi, zostało zgłoszonych 10 osób. Są wśród nich nie tylko zwycięzcy, ale także wyróżnieni.

— Poziom był tak wyrównany, że chcemy dać szansę nie tylko tym, którzy zmieścili się na podium — mówi Agnieszka Bułak z Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. — W najbliższy piątek zwycięzcom etapu diecezjalnego będą wręczone dyplomy, puchary oraz nagrody wojewody — dodała.

Według informacji przekazanej nam przez organizatorów konkurs ma na celu zachęcenie młodych ludzi do sięgania po Pismo Święte i odnajdywania w Biblii pomocy w wierze i rozwiązywaniu codziennych problemów. Zdaniem Agnieszki Bułak to, jak dobrze spełnia swoją rolę, świadczą opisy powodów uczestniczenia w konkursie, które uczestnicy dołączyli do swoich prac.
Stanisław Kryściński


Jak uczniowie uzasadniają udział w konkursie biblijnym?
— Z każdą kolejną edycją konkursu poznaję bardziej Pana Boga. Lecz ta edycja jest to akurat Księga Wyjścia, gdzie Pan Bóg ukazuje, jak jest silny i Wszechmogący. Dzięki czytaniu Pisma Świętego jestem bliżej Pana Boga. Biblia nakazuje mi, jaką drogą mam wybrać, aby dotrzeć do nieba — napisał Jan Kulesza ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ełku.

— Zgłosiłem się do tego konkursu, aby zgłębiać wiedzę na temat Księgi Wyjścia, która w wielu aspektach dała mi dużo do myślenia, a zarazem do poprawienia niektórych rzeczy, takich jak słuchanie tego, co mi inni mają nam do powiedzenia. I choć czasem tego nie przestrzegam, to Księga Wyjścia może nam otworzyć oczy i pokazać, że możemy się poprawić — napisała Zuzanna Barankiewicz z SP nr 6 w Olsztynie.

— Przed tym konkursem (…) nie słyszałam, ile Pan Bóg zrobił rzeczy dla swojego ludu. Tak samo jak nie wiedziałam, że Izraelici złamali Przymierze, a Pan Bóg z powodu swojej wierności dalej dotrzymał obietnicy złożonej Abrahamowi — argumentowała Lena Bakierzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim.

— Księga Wyjścia zachęciła mnie do jeszcze częstszego pomagania innym, żeby zawsze być sobą i się nie bać, tylko być odważną jak Mojżesz — podsumowała Klaudia Skubij z SP w Wilczętach.

— Do przeczytania Biblii i wzięcia udziału w konkursie szkolnym zachęcili mnie dziadkowie. Jeszcze kiedy byłem mały, uczyli mnie, jak wierzyć w Boga i postępować tak, jak głosi Pismo Święte — napisał Jakub Jabłoński z SP nr 1 w Mrągowie.

Stanisław Kryściński