Metropolita wrocławski abp Józef Kupny zastępcą przewodniczącego KEP
2024-03-14 14:03:45(ost. akt: 2024-03-14 14:06:50)
W drugim dniu obrad 397. Zebrania Plenarnego KEP metropolita wrocławski abp Józef Kupny został wybrany na zastępcę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jego kadencja trwa pięć lat.
Nowy zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ma 68 lat.
W Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Kupny jest członkiem Rady Stałej KEP, członkiem zespołu przy delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców.
Abp Kupny został wybrany na nowego zastępcę przewodniczącego KEP przez biskupów w czwartek 14 marca podczas drugiego dnia obrad 397. Zebrania Plenarnego KEP. Zastąpi na tym stanowisku metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego.
Zastępca przewodniczącego KEP w razie prawnej przeszkody przewodniczącego przejmuje jego funkcje. Wraz z przewodniczącym i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Józef Kupny urodził się 23 lutego 1956 r. w Piekarach Śląskich-Dąbrówce Wielkiej. Święcenia kapłańskie przyjął 31 marca 1983 r. w Katowicach z rąk biskupa katowickiego Herberta Bednorza.
Papież Benedykt XVI mianował go 21 grudnia 2005 r. biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Święcenia biskupie przyjął 4 lutego 2006 r. Konsekratorami byli: abp metropolita katowicki Damian Zimoń, biskup tarnowski Wiktor Skworc i biskup legnicki Stefan Cichy.
Od 18 maja 2013 r. jest metropolitą wrocławskim. Jego ingres do katedry wrocławskiej odbył się 16 czerwca 2013 r.
Podczas wizyty ad limina apostolorum w Watykanie 12 października 2021 r. abp Kupny zwrócił uwagę, że "forma i język kultu, prawa, zwyczaje, są tylko środkiem do spotkania z Bogiem, środkiem do przeżycia religijnego, ale nie celem". Ostrzegł wówczas przed "absolutyzacją środków", która – jak ocenił – "grozi zarówno tzw. postępowym, jak i konserwatywnym".
"Wielokrotnie różne grupy wiernych żądają wprost, aby coś zostało kategorycznie zakazane albo żeby coś zostało nakazem, dekretem wprowadzone. Intencje są może i dobre, ale cała uwaga skupiona jest na środkach, a nie na celu. Pan Bóg jak gdyby ginie sprzed naszych oczu" – zwrócił uwagę hierarcha. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez