15 marca w stolicy przejdzie Męska Droga Krzyżowa za Życiem
2024-03-08 16:28:10(ost. akt: 2024-03-08 16:50:44)
W piątek 15 marca, w obrębie stolicy, odbędzie się Męska Droga Krzyżowa za Obronną Życia. Wspólnoty i organizacje katolickie, skupione w ramach Inicjatywy Zjednoczeni 2022, poinformowały, że uczestnicy tego wydarzenia będą modlić się o ochronę życia nienarodzonych dzieci oraz ich rodziców.
W piątek 15 marca, w obrębie stolicy, odbędzie się Męska Droga Krzyżowa za Obronną Życia. Wspólnoty i organizacje katolickie, skupione w ramach Inicjatywy Zjednoczeni 2022, poinformowały, że uczestnicy tego wydarzenia będą modlić się o ochronę życia nienarodzonych dzieci oraz ich rodziców.
Męska Droga Krzyżowa za Życiem jest odpowiedzią na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z 2 marca. Wzywał on w nim wiernych w Polsce do tworzenia "społeczeństwa solidarnego, które nie wyklucza z naszej społeczności najmłodszych, niewinnych dzieci żyjących pod sercem matki" oraz do poszanowania "ich podstawowego prawa do życia" – poinformowała Inicjatywa Zjednoczeni 2022.
Męska Droga Krzyżowa za Życiem rozpocznie się o godz. 19.00 na placu Zamkowym. Poprzedzi ją msza święta w kościele św. Anny o godz. 18.30.
W komunikacie przekazanym PAP wyjaśniono, że droga krzyżowa "będzie aktem pokuty i wynagradzania Bogu za grzechy popełnione przeciw życiu poczętemu". Poinformowano, że "uczestnicy wydarzenia będą także modlić się o ochronę życia zagrożonych dzieci nienarodzonych oraz za ich ojców i matki".
"Chcemy postawić akcent na rolę i misję mężczyzn, mężów i ojców, którzy są odpowiedzialni za życie w rodzinie, za życie rozwijające się pod sercem matki" – powiedział Artur Wolski z Inicjatywy Męski Różaniec. Zaznaczył, że "to oni powinni zapewnić bezpieczeństwo matce, która spodziewa się dziecka".
Organizatorami jest Inicjatywa Zjednoczeni 2022. Zrzesza ona wspólnoty i organizacje katolickie, w tym m.in. Inicjatywę Męski Różaniec, Wojowników Maryi, Rycerzy Św. Jana Pawła II, Centrum Życia i Rodziny oraz wiele innych. Do włączenia się w modlitwę zapraszają oni również kobiety i młodzież, dla których ważna jest sprawa ochrony życia.
W listopadzie 2023 r. Lewica złożyła w Sejmie dwa projekty w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji, który zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Następnie w lutym Trzecia Droga (PSL i Polska2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie aborcji, który odwraca wyrok TK z 2020 r. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek o referendum w tej sprawie.
Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zmieniły się po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez