Ptasia grypa coraz popularniejsza na Warmii i Mazurach. Co robić, żeby się przed nią chronić?

2024-03-09 10:00:57(ost. akt: 2024-03-09 10:59:07)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ptasia grypa znów atakuje hodowle drobiu na Warmii i Mazurach. Służby weterynaryjne apelują do hodowców, żeby przestrzegali zasad bioasekuracji. By utrzymywać, poić i karmić drób w zamknięciu. Trzeba również utrzymać czystość i higienę w pomieszczeniach dla ptaków, klatkach i narzędziach hodowlanych.
Wirus grypy ptaków może się pojawić w każdym zakątku naszego powiatu, dlatego też każdy hodowca musi bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji. Zastosować się do nich powinna także każda osoba, która utrzymuje drób na własne potrzeby. W powiecie olsztyńskim obowiązuje nakaz utrzymywania, pojenia i karmienia drobiu w zamknięciu.

Zalecenia Krajowej Rady Drobiarstwa dla wszystkich hodowców drobiu:

— Należy zabezpieczyć gospodarstwo

Należy zabezpieczyć fermę (ptaki, paszę, wodę) przed dostępem dzikich ptaków. Zachować szczególną ostrożność, jeżeli gospodarstwo jest zlokalizowane w pobliżu siedlisk dzikich ptaków, zbiorników wodnych oraz na trasie przelotu dzikich ptaków. Lepiej sprawdzić, czy na fermie są wdrożone odpowiednie zasady bioasekuracji oraz czy są on rygorystycznie przestrzeganie.

— Należy kontrolować osoby, które mają kontakt z drobiem oraz ograniczyć ich liczbę

Na fermie musi obowiązywać bezwzględny zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. Lepiej upewnić się, że osoby obsługujące fermę nie są myśliwymi oraz nie utrzymują drobiu we własnym zakresie, a także, że nie mają kontaktu z innymi fermami. Osoby, które trzymają drób we własnym zakresie, nie mogą obecnie mieć możliwości wejścia na fermę ze względu na wysokie ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków. Jeżeli można – należy ograniczyć liczbę osób, które mają wstęp na fermę. Wskazane jest ograniczanie podróży przez wszystkie osoby, które mają kontakt z drobiem – zarówno w dużych hodowlach, jak i niewielkich kurnikach w małych gospodarstwach.

— Trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad higieny

Należy zachować zasady higieny oraz stosuj odzież ochronną, którą zmienia się przed każdym kolejnym budynkiem. Powinno się regularnie prowadzić rejestr czynności oczyszczania, odkażania, dezynsekcji i deratyzacji. Można wyłożyć maty dezynfekcyjne oraz koniecznie stale je nasączać. Jeżeli nie wie się, gdzie je można kupić – można zapytać Powiatowego Lekarza Weterynarii.

— Należy chronić każdy budynek i każdy kurnik

Powinno się izolować każdy poszczególny budynek. Wskazane jest w zapewnienie osobnej obsługi, żywienia i narzędzi w każdym budynku. Należy odkażać koła każdego pojazdu wjeżdżającego na teren gospodarstwa. Trzeba umieścić poidła i karmidła wewnątrz budynków (nie wolno karmić i poić drobiu na zewnątrz budynków).
Dokładne powinno się sprawdzać rejestr potwierdzający dezynfekcję środków transportu przeznaczonych do przewozu zwierząt, pasz oraz ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego.

źródło: krd-ig.com.pl/Powiat olsztyński