1/3 spośród 3 mln firm w Polsce prowadzą kobiety

2024-03-07 16:35:48(ost. akt: 2024-03-07 17:37:28)

Autor zdjęcia: Dane Deaner on Unsplash

Spośród 3 mln firm w Polsce 32 proc. prowadzą kobiety - wynika z analizy przeprowadzonej przez VeloBank. Dodano, że panie jako właścicielki firm wkraczają do męskich branż, np. transportu i budownictwa, ale najwięcej jest ich w sektorach medycznym i usługowym.
Spośród 3 mln firm w Polsce 32 proc. prowadzą kobiety - wynika z analizy przeprowadzonej przez VeloBank. Dodano, że panie jako właścicielki firm wkraczają do męskich branż, np. transportu i budownictwa, ale najwięcej jest ich w sektorach medycznym i usługowym.

Zgodnie z danymi Eurostatu za 2023 r., które przeanalizował VeloBank, 19 proc. firm przemysłowych w Polsce jest w kobiecych rękach.

W opublikowanej w czwartek informacji poinformowano, że w sektorze IT i telekomunikacyjnym 12 proc. przedsiębiorstw zarządzanych jest przez kobiety. "Uznawana przez wielu za wybitnie męską gałąź gospodarki, czyli transport oraz magazyny, w 10 proc. przypadków obsadzona jest przez podmioty, których właścicielkami są kobiety. W niewielkim stopniu panie zajmują się również budownictwem. 4 proc. firm tej branży zarządzana jest przez płeć piękną" - podano.

Autorzy opracowania ocenili, że ogółem z przedsiębiorczością kobiet w Polsce jest "całkiem nieźle". Spośród ok. 3 mln firm, 32 proc. prowadzą kobiety. Odsetek ten jest zbliżony do średniej UE (33 proc.). W wielu krajach UE wskaźnik ten jest porównywalny – tak jest m.in. w Finlandii, Niemczech czy Danii.

"Nieco więcej firm, których założycielkami są kobiety, jest we Francji (38 proc.), czy w Luksemburgu (44 proc.). Z drugiej strony, w Rumunii tylko 24 proc. firm jest otwieranych przez panie. Podobnie w przypadku Irlandii czy Szwecji (27 proc.), gdzie kobiety stanowią około jednej czwartej przedsiębiorców" - zauważyli eksperci.

Jak wskazali, Polki najbardziej upodobały sobie prowadzenie firm w branży medycznej oraz usługowej.

"Istnieją trzy sektory, w których to panie prowadzą większość firm. Największy odsetek dotyczy medycyny, gdzie lekarki, dentystki, pielęgniarki i inne specjalistki tego sektora prowadzą swoje gabinety lub działalności współpracujące z większymi usługodawcami. Kobiet-właścicielek jest tu aż 71 proc." - zwrócił uwagę główny ekonomista VeloBanku Piotr Arak.

Podobny odsetek występuje w sekcji "pozostałych usług", gdzie jedną z kategorii są podmioty potocznie nazywane branżą "beauty", czyli salony fryzjerskie i kosmetyczne. "Tutaj kobiety stanowią 67 proc. przedsiębiorców" - wskazał ekonomista. Podał, że w obszarze edukacji, czyli szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych, kobiety "obejmowały" w zeszłym roku 52 proc. firm.

Autorzy opracowania zauważyli, że prawie tak samo wysoki wskaźnik pań będących właścicielkami firm widać wśród organizacji działających w sektorach kreatywnych związanych z filmem, muzyką czy reklamą, gdzie kobiety stanowiły 49 proc. przedsiębiorców.

Wśród profesjonalistów świadczących swoje usługi, takich jak architekci, inżynierowie czy księgowi, kobiety to 45 proc. właścicielek. Podobnie było w gastronomii i zakwaterowaniu.


red./PAP