Jabłonkę błogosławionego Józefa Ulmy posadzono w Ogrodach Watykańskich

2024-03-06 12:32:50(ost. akt: 2024-03-06 12:36:17)
zdj. ilustracyjne

zdj. ilustracyjne

Autor zdjęcia: Jen Theodore on Unsplash

W Ogrodach Watykańskich odbyła się w środę ceremonia posadzenia jabłonki, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę. Uroczystość odbyła się w związku ze zbliżającą się 80.rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów.
W Ogrodach Watykańskich odbyła się w środę ceremonia posadzenia jabłonki, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę. Uroczystość odbyła się w związku ze zbliżającą się 80.rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów.

24 marca 1944 roku w Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali rozstrzelani przez Niemców za to, że w swoim domu ukrywali ośmioro Żydów.

10 września zeszłego roku odbyła się beatyfikacja rodziny męczenników.

Jabłonka w Ogrodach Watykańskich przypomina o tym, że urodzony w 1900 roku Józef Ulma był sadownikiem. Ukończył szkołę rolniczą i z żoną założył nowoczesne gospodarstwo rolne. Hodował pszczoły i jedwabniki, a sukcesy odniósł prowadząc szkółkę drzewek owocowych. Rozpowszechnił wśród sąsiadów praktykę szczepienia jabłoni.

W uroczystości uczestniczyli ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Odmiana jabłoni nazywa się Glogierówka, na cześć historyka i archeologa Zygmunta Glogera.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział podczas ceremonii, że rodzina Ulmów dała "przykład miłości ewangelicznej, przeżywanej do końca, aż do daru z życia". "To wzór dla nas wszystkich, także w czasach, w których żyjemy" - stwierdził sekretarz stanu.

Przypomniał, że papież Franciszek uznał śmierć Ulmów za męczeństwo. "Ulmowie wyróżniali się ewangeliczną prostotą" - podkreślił kardynał Parolin.

Zaznaczył zarazem, że Józef Ulma był prawdziwą osobowością, innowatorem.

Dodał: "Oddajemy hołd tym wszystkim, którzy udzielali pomocy prześladowanym podczas wojny".

Minister Ignaczak-Bandych odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przywołał wypowiedź świętego Jana Pawła II: "Zło nie będzie miało ostatniego słowa".

Duda przypomniał, że w czasie wojny "Polacy otwierali serca i domy" przed Żydami. "Historia tego męczeństwa przejmuje grozą, ale jest to przede wszystkim opowieść o miłości przezwyciężającej strach" - napisał prezydent RP.

Po środowej audiencji generalnej przedstawiciele polskiej delegacji wręczyli papieżowi obraz z wizerunkiem błogosławionej rodziny Ulmów, namalowany przez Marię Monikowską-Tabisz.


red./PAP