Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie został wyposażony w kolejne defibrylatory

2024-03-03 19:45:00(ost. akt: 2024-03-01 16:05:14)

Autor zdjęcia: UWM fm

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie otrzymał kolejne trzy defibrylatory. To efekt umowy prewencyjnej, którą władze uczelni podpisały z PZU Życie. Urządzenia typu ZOLL AED+ trafią do: Ośrodka Jeździeckiego UWM przy ul. Słonecznej, Uniwersyteckiego Domu Rotacyjnego przy ul. Dybowskiego oraz hali sportowej w Kortowie.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie od lat troszczy się o to, by studenci, pracownicy i goście uczelni czuli się bezpiecznie.

— Zrealizowana została kolejna umowa z PZU Życie. Dzięki temu kolejne defibrylatory trafiły na UWM. Lokalizacją dla nowych urządzeń będzie stadnina konna przy ul. Słonecznej 51 A, Uniwersytecki Dom Rotacyjnego przy ul. Dybowskiego 7 oraz hala sportowa przy ul. Prawocheńskiego 7 — mówi Kamil Witowicz, szef Straży Uniwersyteckiej UWM.

— Te miejsca zaplanowaliśmy ze względu na pracowników i społeczność akademicką. W stadninie mamy zwierzęta i dużo imprez odbywających się na tym terenie. W Uniwersyteckim Domu Rotacyjnym mieszkają nasi pracownicy. Obok jest też akademik DS 119 i duży zbiornik wodny - Stary Dwór. W latach ubiegłych mieliśmy przypadki podtopień i utonięć. A jeśli chodzi o halę sportową, też mamy różne interwencje związane z korzystaniem z niej. To jest wysiłek i różne inne rzeczy wpływające na stan zdrowia człowieka. Mamy tam dużo imprez sportowych. Blisko jest park - często odwiedzany przez studentów, pracowników i gości - a niedaleko molo i zbiornik wodny — dodał.

Witowicz ma nadzieję, że PZU również w tym roku zgłosi się do władz uczelni, żeby przekazać kolejne środki z funduszu prewencyjnego.

Warto dodać, że defibrylatory są kompatybilne ze sprzętem, z którego korzystają zespoły ratownictwa medycznego. To znaczy, że jeśli naklei się elektrody kortowskich urządzeń na ciało poszkodowanego, to mogą one potem pojechać z pacjentem na szpitalny oddział ratunkowy.

— Chciałbym dodać, że te trzy defibrylatory, które zostały właśnie zakupione, nie są jedynymi, które posiadamy. Znajdują się one także w budynku rektoratu, na Wydziale Sztuki, w Szkole Zdrowia Publicznego, na Pływalni Uniwersyteckiej, w Regionalnym Centrum Informatycznym, w Sekcji Obsługi Technicznej i Utrzymania Infrastruktury, w Bibliotece Uniwersyckiej, w Kortosferze, w nowym budynku Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych oraz dwa w naszych pojazdach służbowych, w których po utrzymaniu informacji możemy bardzo szybko dojechać do miejsca zdarzenia — przypomina Kamil Witowicz.

Straż Uniwersytecka przypomina, że w momencie gdy ktoś znajduje się w Kortowie, uległ wypadkowi lub stracił przytomność, można zadzwonić do Straży Uniwersyteckiej UWM - najlepiej pod czynny całą dobę numer: 532 111 038 lub 89 523 49 09.

Wszyscy pracownicy Straży przeszli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, a trzy czwarte z nich posiada wyższy stopień przeszkolenia w postaci kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej, co oznacza, że mogą podać np. tlen.

źródło: UWM fm