Gietrzwałd jak plac budowy

2024-02-29 18:19:18(ost. akt: 2024-02-29 18:26:02)   Artykuł sponsorowany
Gmina Gietrzwałd// Przebudowa stacji uzdatniania wody, rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa dróg gminnych oraz remonty remiz – w gminie Gietrzwałd kontynuowane inwestycje lub te, które rozpoczną się jeszcze w tym roku, robią naprawdę duże wrażenie.
Gros środków, jeżeli chodzi o planowane inwestycje w gminie Gietrzwałd, zostało przeznaczonych na przebudowę dróg gminnych w miejscowościach Unieszewo, Woryty, Naterki, Łupstych oraz Sząbruk. Co ciekawe, wśród tegorocznych zadań inwestycyjnych jest budowa tzw. Traktu Pielgrzyma, który ma połączyć drogę krajową nr 16 z ulicą Kościelną. Inwestycja ta ma sprzyjać ruchowi pielgrzymów, których w Gietrzwałdzie nie brakuje. Razem
z traktem ma zostać wybudowane miejsce obsługi pątników razem z parkingami. Ważna przebudowa, a wręcz budowa czeka dwa gietrzwałdzkie mosty, na które, po wielu latach użytkowania, przyszedł wreszcie czas. Poprawi się więc bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania po miejscowości, którą rokrocznie odwiedza kilkaset tysięcy pielgrzymów.


Oprócz przebudowy dróg i mostów w gminie nadal konsekwentnie będzie rozbudowywana sieć wodno-kanalizacyjna oraz przebudowana stacja uzdatniania wody w Biesalu. W 2023 roku zakończona została przebudowa stacji uzdatniania wody w Gietrzwałdzie. Ten rok to rozbudowa z modernizacją oczyszczalni ścieków w Gietrzwałdzie oraz budowa sieci kanalizacyjnej
w Rapatach z przesyłem do Gietrzwałdu. Jeżeli chodzi o zaplecze edukacyjne, w tym roku kontynuowana będzie przebudowa Zespołu Szkolno-Przed-szkolnego w Gietrzwałdzie oraz ma się rozpocząć rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sząbruku. Warto wspomnieć również o modernizacjach remiz OSP w Nagladach oraz Biesalu.

Przy okazji inwestycji nie można pominąć funduszu sołeckiego, dzięki któremu sołtys razem z radą może dysponować swoim budżetem. W tym roku środki zostaną przeznaczone m.in. na urządzenie, zagospodarowanie oraz doposażenie terenów rekreacyjnych, konserwację placów zabaw oraz tzw. małą architekturę.

– Naszym głównym zadaniem jako sołectwa jest utrzymanie terenów zielonych, plaży oraz obiektów architektury – mówi Zbigniew Kukuć, wieloletni sołtys Naterek. – Poza tym ciągle doposażamy place zabaw – dodaje.



W tym roku sołectwo w Naterkach ma do dyspozycji niemal 40 tys. zł.
– To zbyt mały budżet, ażeby myśleć o jakiejś budowie czy nawet remontach – mówi sołtys Naterek. – Jednak oprócz konkretnych zadań dobrze byłoby, aby część środków można było przeznaczyć na tzw. miękkie propozycje. Mam na myśli wydarzenia kulturalne, których w naszym sołectwie nie brakuje. Stąd, moim zdaniem, pod tym kątem warto byłoby skorygować ustawę o funduszu sołeckim.
Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd: – Jak widać, cały czas pozyskujemy środki, z różnych źródeł, na inwestycje w naszej gminie. Zarządzając takim miejscem, gdzie oprócz normalnego życia funkcjonuje niemały ruch pielgrzymkowy, trzeba mieć na względzie zaplecze, z którego mogą korzystać pątnicy. Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie jest znane nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. To swego rodzaju nasza wizytówka, dzięki której korzysta chociażby agroturystyka, a oprócz spacerów wokół sanktuarium turyści coraz częściej korzystają ze ścieżek rowerowych. Tych również przybywa w naszej gminie.