Władze Olsztyna inwestują w bezpańskie zwierzęta

2024-03-02 20:30:00(ost. akt: 2024-03-01 15:53:32)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Każde zwierzę bezdomne powinno być tak samo traktowane, jak udomowione. Władze miasta Olsztyn wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt jeszcze bardziej zaopiekują się bezpańskimi pupilami.
Zgodnie z jednogłośnie przyjętą przez radnych uchwałą, której głównym celem jest opieka nad bezpańskimi zwierzętami i zapobieganie panującej wśród nich bezdomności. Szczególną uwagę zwraca się na psy i koty oraz inne zwierzęta gospodarskie.

Do innych założeń programu wprowadzonego przez uchwałę należy walor edukacyjny, który zakłada nauczanie mieszkańców Olsztyna odpowiedniego traktowania i właściwej opieki, adopcji i zakazu handlu zwierzętami. Nagłaśniane będzie również ograniczanie i kontrola rozrodczości zwierząt, w szczególności psów i kotów. W przypadku kotów wolno żyjących przeprowadzana będzie sterylizacja oraz profilaktyczne szczepienia przeciw wściekliźnie. Takie koty również znajdą się pod opieką, lecz nie będą odławiane.

Miejscem, gdzie będą trafiały bezpańskie psy i koty jest Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie, które ma zapewnić profesjonalną opiekę i poszukiwanie nowych potencjalnych właścicieli.

— Program jest zgodny z ustawą o ochronie zwierząt. Zawiera wszystkie wytyczne, jakie ustawa wskazuje. Określa jasne zasady, gdzie należy się zgłosić, jakie podejmować działania lub w jaki sposób opiekować się zwierzęciem bezdomnym czy wolno żyjącym. Pomysł został skonsultowany z 16 organizacjami, które działają na terenie Olsztyn. Gdyby budżet był większy, to programem objęta by została sterylizacja i chipowanie zwierząt właścicielskich. W ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, organizacje pro-zwierzęckie złożyły w tej sprawie wniosek, aby przyczynić się do zmniejszenia bezdomności — mówi Anna Barańska, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie, która wniosła projekt do Rady Miasta.

Ramy programu objęte zostały również zwierzęta, które uczestniczyły w różnego rodzaju wypadkach na drodze. Opiekę weterynaryjną obejmie Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W 2023 roku Schronisko dla Zwierząt przyjęło 266 psów i 223 koty. Do adopcji trafiło ponad 450 zwierząt.

Janusz Siennicki