Dziś dzień żaby. Przypominamy historię najsłynniejszej żaby w Olsztynie

2024-02-29 16:30:41(ost. akt: 2024-02-29 17:00:51)

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Pomnik żaby w Parku Podzamcze regularnie zmienia kolor. Docelowo szara rzeźba często jest pokrywana zielonym, białym a nawet czerwonym kolorem, a sprawa regularnie trafia na policję.
Pomnik żaby w Parku Podzamcze już od ponad 10 lat jest malowany na różne kolory. Rzeźba, która docelowo jest szara z pomocą lokalnych "artystów" zmienia swój kolor.

Pierwszy raz pomnik został pomalowany już w 2011 roku a sprawa trafiła na policję. Sprawcy nie zostali złapani, chociaż groziła im grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności. Dlaczego? Bo autor, który stworzył rzeźbę czyli Ryszard Wachowski stworzył ją szarą. I taka powinna zostać.

Fot. Ada Romanowska

Sprawców nie udało się znaleźć, a pomnik trzeba było wyczyścić. Zajęła się tym gmina, którą kosztowało to ok. 20 tys. zł.

Jak pokazuje historia, mieszkańcy Olsztyna nie lubią szarości i w 2022 roku żaba ponownie się zazieleniła. Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków ZDZiT musiał ponownie szukać firmy, która wyczyści żabę. Tak się stało, i pomnik znowu wrócił do szarości.

Fot. Ada Romanowska

Dziś kolor żaby jest trudny do zdiagnozowania. Mimo tego, że pomnik jest raczej szary, to tak czy inaczej widoczne są na niej odcienie zieleni.

Czy Twoim zdaniem żaba na terenie parku Podzamcze powinna być...
pokaż wyniki »