Radny Jarosław Babalski pyta o pożar w ekociepłowni przy ul. Bublewicza w Olsztynie

2024-02-28 17:30:13(ost. akt: 2024-02-28 15:35:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Radny Jarosław Babalski (PiS) chce się dowiedzieć co się stało 19 lutego w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Bublewicza w Olsztynie.
Przypomnijmy, że w poniedziałek 19 lutego doszło do pożaru jednego z silosów znajdujących się na terenie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów.

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Grzegorz Różański poinformował, że w poniedziałek w nocy na terenie Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów doszło do pożaru silosu, w którym składowany był popiół.

— Z ogniem walczyło 9 zastępów strażaków, dowodził nimi komendant miejski straży pożarnej w Olsztynie. Ogień udało się ugasić po podaniu dwóch prądów wody — powiedział rzecznik strażaków i dodał, że przedstawiciele zakładu poinformowali strażaków, że szacują straty na 5 milionów złotych.

Przedstawicielka spółki Dobra Energia dla Olsztyna, Anna Wolska, która realizuje inwestycję poinformowała, że "obecnie trwają działania w celu oceny skutków tego zdarzenia, w tym wycena strat oraz wpływu na harmonogram prac.

Wolska dodała, że "o zdarzeniu został poinformowany ubezpieczyciel". — Wstępne ustalenia wskazują, iż w wyniku pożaru nie doszło do uszkodzeń pozostałej części ITPO, w tym kluczowych obiektów technologicznych jak również Kotłowni Szczytowej, która jest eksploatowana i zabezpiecza dostawy ciepła na potrzeby mieszkańców Olsztyna — napisała w przesłanym komunikacie Anna Wolska.

Pomimo wstępnych szacunków obecnie nie są znane ani przyczyny ani dokładne starty, jakie przeniosła ze sobą awaria. Radny Jarosław Babalski (PiS) stara się dotrzeć do bardziej szczegółowych informacji.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Co się takiego wydarzyło, że na etapie rozruchu tej spalarni nastąpił pożar? To jest w tej chwili badane i my jako podmiot publiczny na każdym etapie możemy oczekiwać od zarządu spółki operującej obiektem rzetelnej informacji — mówi radny Jarosław Babalski (PiS) — W dalszym ciągu nie wiemy co się tam wydarzało. Ja nie czekając na wyjaśnienia pana prezesa spółki czy prezydenta Olsztyna wystąpiłem z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej do Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie — mówi radny Jarosław Babalski.

Zarówno prezes spółki Dobra Energia dla Olsztyna, która zarządza ekociepłownią jak i prezydent Olsztyna nie zabierają głosu w tej sprawie.

kg