Wszystko wskazuje na to, że Dariusz Korneluk będzie prokuratorem krajowym

2024-02-26 20:00:04(ost. akt: 2024-02-26 20:02:39)

Autor zdjęcia: PAP

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk - poinformowała szefowa tego zespołu wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart.
Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk - poinformowała szefowa tego zespołu wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart.

Jawne wysłuchania pięciorga kandydatów na prokuratora krajowego odbyły się w poniedziałek od godz. 10 do godz. 15. O rozstrzygnięciu podjętym przez zespół MS poinformowano na konferencji prasowej po godz. 17.30.

"Obrady przebiegały w taki sposób, że każdy mógł się z nimi zapoznać, mógł wiedzieć, jak widzimy rolę prokuratora krajowego i rozwój prokuratury, a także jak kandydaci widzą się na tym stanowisku. Oglądało je wiele osób. To wydarzenie przełomowe, to pierwszy tego typu konkurs" - powiedział na konferencji minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zapowiedział, że w taki sam sposób wybierane będą osoby na inne stanowiska, m.in. na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, gdzie już zgłosiło się 10 kandydatów oraz na prokuratora europejskiego.

Według szefa MS celem tego konkursu było, aby "społeczeństwo mogło zapoznać się z kandydatami", zaś "komisja konkursowa była w stanie wybrać najlepszą osobę". "Ja już w pewnym sensie jestem zobowiązany do wskazania panu premierowi tej osoby, która właśnie została wyłoniona w wyniku pras komisji konkursowej" - zaznaczył Bodnar. "To częściowo oznacza ograniczenie własnej władzy. Ustawa o prokuraturze mówi, że prokuratora krajowego powołuje na wniosek prokuratora generalnego premier. Potrzebna jest także opinia prezydenta" - dodał minister.

Maria Ejchart, która przewodziła komisji konkursowej, podkreśliła, że zespół MS po pięciu godzinach wysłuchań kandydatów oraz dwugodzinnej naradzie zdecydował o rekomendowaniu prok. Korneluka - "przy podziale głosów cztery do trzech". "To nie była prosta decyzja" - zauważyła.

Komisja stwierdziła, że Korneluk zna potrzeby różnych szczebli prokuratury, a rekomendacja wynika m.in. z tego, że prokurator ma największe doświadczenie w kierowaniu zespołami na różnych szczeblach prokuratury.

Ejchart podkreśliła, że kandydat przedstawił szeroką wizję, koncepcję prokuratury i "jedyny powiedział, jak istotna jest strategia prokuratury na czas konfliktu zbrojnego". "Decyzja nie była wolna od emocji od dyskusji" - przyznała wiceminister.

Adam Bodnar odniósł się do zarzutów nielegalności konkursu. Stwierdził, że nie jest to działanie nielegalne - jest wręcz "nadmierne" w stosunku do tego, co wymaga ustawa. Zaznaczył również, że dopuszczenie do konkursu także prokuratorów, którzy nie byli prokuratorami krajowymi stanowiło niezamykanie drogi osobom, które chciały wziąć udział w konkursie.

Prok. Korneluk pracuje w prokuraturze od ponad 30 lat, w tym ponad 13 na stanowiskach kierowniczych wszystkich szczebli. Zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi przestępczości narkotykowej. Podczas wysłuchania powiedział, że był jednym z pierwszych prokuratorów, który stosował dowód ze świadka koronnego, a także jako prokurator brał udział w znanej sprawie napadu i zabójstwa w Kredyt Banku w 2001 roku.

W kolejnych latach Korneluk pełnił m.in. funkcje prokuratora rejonowego Warszawa-Praga Północ, prokuratora okręgowego Warszawa-Praga, czy prokuratora apelacyjnego w Warszawie. Natomiast od marca 2016 roku do grudnia 2023 roku pracował jako prokurator pierwszoliniowy w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście. W połowie lutego br. prokurator generalny Adam Bodnar powierzył Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy prokuratora krajowego.

Adam Bodnar dodał też, że trwają prace nad reformą polegającą na rozdzieleniu stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Tego ostatniego - zdaniem Bodnara - powinien wybierać sejm za zgodą senatu.

"Reforma w kierunku profesjonalizmu i odpowiedzialności za ściganie przestępstw, stanie na straży praworządności to coś, o co będziemy się w najbliższym czasie upominali. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że pan Dariusz Korneluk będzie prokuratorem krajowym" - mówił też minister sprawiedliwości. Wniosek z rekomendacją prokuratura krajowego trafi teraz do premiera Donalda Tuska.


red./PAP