Podlaska KAS zlikwidowała prawie 19 ton nielegalnego tytoniu z magazynu w gminie Pisz. Zatrzymanym grozi nawet do 5 lat więzienia

2024-02-26 08:50:44(ost. akt: 2024-02-26 09:18:55)

Autor zdjęcia: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Podlaska KAS zlikwidowała magazyn z nielegalnym tytoniem. W hali zlokalizowanej w jednej z miejscowości w gminie Pisz znaleźli prawie 19 ton suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy. Gdyby ten towar trafił na rynek, straty budżetu państwa sięgałyby 12,5 mln zł.
Trzy zatrzymane w związku z tą sprawą osoby usłyszały zarzuty z kodeksu karnego skarbowego - poinformował w poniedziałek podkom. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Służba celno-skarbowa ustaliła, że na jednej z posesji w gminie Pisz magazynowane są duże ilości nielegalnego tytoniu.

— Po wejściu na jej teren, w hali magazynowej, mundurowi znaleźli 102 kartonowe pudła z suszem tytoniowym, przywiezionym bez wymaganych dokumentów i zgłoszenia w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu służącym do monitorowania przewozów tzw. towarów wrażliwych — powiedział Czarnecki.

Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Łącznie było to blisko 19 ton nielegalnego tytoniu. Jak szacuje KAS, gdyby taka ilość tego towaru trafiła do sprzedaży, straty podatkowe budżetu państwa sięgnęłyby 12,5 mln zł.

Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Do śledztwa, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Piszu, zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o przechowywanie znacznych ilości tytoniu, który nie miał polskich znaków skarbowych akcyzy.

Przy takich zarzutach grozi im do 5 lat więzienia.

(PAP)

autor: Robert Fiłończuk