Czesław Jerzy Małkowski powalczy o powrót na fotel prezydenta Olsztyna [ZDJĘCIA]

2024-02-22 19:37:19(ost. akt: 2024-02-22 19:58:45)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Już na początku stycznia na łamach "Gazety Olsztyńskiej" Czesław Jerzy Małkowski powiedział to, co dzisiaj potwierdził. Oficjalnie zawiązany KWW Czesława Jerzego Małkowskiego przedstawił swoje listy i priorytety na najbliższe wybory.
Jeśli ktoś kiedyś napisze książkę o historii Olsztyna XXI wieku, to z pewnością Czesław Jerzy Małkowski zasługuje w niej na osobny rozdział. Wieloletni prezydent Olsztyna dzisiaj oficjalnie ogłosił, że będzie ubiegał się o najważniejszy urząd w mieście. Podczas swojej prezentacji Małkowski przedstawił również swoją drużynę tworzącą listy wyborcze i odpowiedział na pytania dziennikarzy.

W latach 2001-2008 pełnił funkcję prezydenta. Ze stanowiska odchodził w cieniu seksafery, która wybuchła w 2008 roku po doniesieniu jednej z pracownic o molestowaniu seksualnym i zgwałceniu właśnie przez prezydenta. Dzisiaj już wiadomo, że Czesław Jerzy Małkowski jest niewinny. Ostatecznie były prezydent Olsztyna został uniewinniony 28 stycznia 2022 przez Sąd Najwyższy. Przez wszystkie lata, kiedy trwały perturbacje związane z uniewinnieniem Małkowskiego, ten nieustannie ubiegał się o reelekcję zawsze wchodząc do drugiej tury.

Fot. Zbigniew Woźniak

W 2010 roku w pierwszej turze Małkowski uzyskał 38,66 proc. głosów, w pierwszej turze, a w drugiej 46,76 proc.

W 2014 w pierwszej turze zebrał 39,53 proc., w drugiej natomiast 49,53 proc.

W 2018 w drugiej turze ponownie przegrał z Piotrem Grzymowiczem zyskując 45,53 proc. głosów.

Dzisiaj już wiadomo, że jeśli Czesław Jerzy Małkowski wejdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich w Olsztynie, to jego kontrkandydatem nie będzie Piotr Grzymowicz, który ogłosił, że w kwietniu nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Małkowski zapewnia, że mimo 74 lat nadal jest w dobrej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Były prezydent Olsztyna zaznacza, że codziennie chodzi na długie spacery a i zdarza mu się biegać na sto metrów, gdzie osiąga wyniki "nie gorsze od przeciętnych". Kandydat przyznał również, że czyta bardzo dużo książek, co pozwala mu zachować dobrą kondycję psychiczną.

Wśród głównych postulatów Czesław Jerzy Małkowski wymienia budowę mieszkań komunlanych, inwestycje w sport, inwestycje w kulturę, budowę amifiteatru w Parku Centralnym na 5000 miejsc i zwiększenie wynagrodzeń osób pracujących w Urzędzie Miasta. Komitet Małkowskiego zapewnia, że przedstawi szczegółowy program wyborczy w ciągu najbliższych dni.

Zapraszamy również do lektury jutrzejszej "Gazety Olsztyńskiej", w której znajdą państwo długi wywiad z Czesławem Jerzym Małkowskim na temat jego wizji Olsztyna.

Karol Grosz