Kluczowa instytucja szuka prezesa. Wróci były minister finansów?
2024-02-19 13:18:05(ost. akt: 2024-02-19 13:23:32)
Trwają negocjacje dotyczące wyboru nowego prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, po dymisji Beaty Daszyńskiej-Muzyczki, łączonej z premierem Mateuszem Morawieckim. Według "Dziennika Gazety Prawnej", faworytem premiera Donalda Tuska jest Mateusz Szczurek, były minister finansów.
"W kwestii następcy Tusk musi porozumieć się z ludowcami, a konkretnie reprezentującym ich ministrem rozwoju i technologii Krzysztofem Hetmanem. Rozmowy trwają i zbliżają się do końca. Na pewno to nie Elżbieta Bieńkowska" - mówi "DGP" osoba z otoczenia ministra Hetmana.
"Hetman walczy o BGK, ma swoją kandydatkę. Faworytem Tuska jest były minister finansów Mateusz Szczurek, ale na razie rozstrzygnięcia nie ma" - mówi dziennikowi jeden z rozmówców.
Mateusz Szczurek, był głównym ekonomistą w ING Banku Śląskim i pełnił funkcję w resorcie finansów podczas ostatnich lat rządów PO-PSL. Od siedmiu lat jest członkiem Europejskiej Rady Budżetowej, niezależnego organu doradczego przy Unii Europejskiej, który zajmuje się stabilnością fiskalną. W Radzie, składającej się z pięciu członków (w tym Belgijczyka, Włocha i Holendra), przewodniczy Duńczyk.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pełni funkcję krajowego banku rozwojowego, wspierając eksport oraz ekspansję zagraniczną polskich firm. Posiada swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. Jego jedynym właścicielem jest Skarb Państwa.
"Bank Gospodarstwa Krajowego (...) informuje, iż Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał z dniem 15 lutego 2024 r. Adama Rudzewicza, Beatę Gorajek oraz Michała Gajewskiego ze składu Rady Nadzorczej BGK" - poinformował w komunikacie bank.
Pod koniec grudnia ub.r. premier odwołał z rady nadzorczej BGK Piotra Kielocha oraz Joannę Strzesak-Rochewicz.
Jak wskazano na stronie internetowej BGK, na czele rady nadzorczej banku stoi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, wspierający rozwój społeczno-gospodarczy Polski, a także eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza.
Źródło: PAP/ money.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez